aparaty ortodontyczne

Aparaty na zęby – ortodoncja

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Masz nieprawidłowo ułożone zęby, lub jesteś niezadowolony z ich wyglądu, bo są np. wypchnięte z szeregu? Nie martw się, istnieje taka dziedzina stomatologii jak ortodoncja, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz profilaktyką.

Leczenie polega na zastosowaniu aparatów ortodontycznych stałych lub ruchomych. Aparaty ruchome polecane są dla dzieci posiadających jeszcze zęby mleczne. Taki aparat zakłada się na noc. Dorośli stosują aparaty stałe, które zakłada się na 2-3 lata. Przed założeniem aparatu należy wyleczyć próchnicę i wszelkie ubytki, a podczas noszenia aparatu niezbędna jest właściwa higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne w gabinecie lekarskim.

Piękny uśmiech jest nagrodą za wszelkie niedogodności noszenia aparatu ortodontycznego. Właściwie ułożone zęby łatwiej jest oczyścić i leczyć. Poza tym zmniejszają one ryzyko wystąpienia próchnicy.

Po co mi aparat?

Masz wadę wymowy, problemy z przełykaniem lub ciągle na wygląd swoich zębów? Aparatu ortodontyczny z pewnością polepszy Twoje samopoczucie, poprawi funkcjonowanie zgryzu oraz estetykę jamy ustnej.

Aparaty ortodontyczne zostały stworzone po to, by leczyć właśnie wady zgryzu. Mogą być one stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jedynym warunkiem jest brak ubytków i dobry stan dziąseł.

Dzięki leczeniu ortodontycznemu zyskasz właściwe proporcje twarzy, lepsze samopoczucie, a problemy z właściwą wymową i połykaniem przestaną Cię interesować.

Jak zaplanować leczenie?

Podczas pierwszej wizyty u lekarza ortodonty przeprowadzany jest szczegółowa rozmowa z pacjentem o jego problemach i oczekiwaniach względem jamy ustnej. Lekarz na podstawie zdjęć RTG oraz wycisku szczęki przedstawi indywidualny plan leczenia.

Ortodoncja u dzieci

Najczęściej u ortodonty pojawiają się dzieci w wieku 6-8 lat. Dzieci mogą nosić aparaty stałe, jak i ruchome (leczenie trwa 10-14 miesięcy). Ich stosowanie jest zależne od obecności zębów mlecznych w jamie ustnej.

Leczenie młodzieży

Najlepsze wyniki leczenie ortodontycznego uzyskuje się wśród młodzieży w wieku 9-18 lat. Pacjenci nie mają już wówczas zębów mlecznych i można zastosować u nich aparat stały. Zależnie od wady zgryzu leczenie trwa od 12 do 35 miesięcy.

Na czym właściwie polega leczenie?

U dzieci stosuje się zazwyczaj aparaty ruchome ze względu na obecność zębów mlecznych i stałych w jamie ustnej. Istnieje kilka typów aparatów ruchomych: jednoszczękowe (koryguje zęby górne lub dolne)  obuszczękowe (ustawia zęby górne i dolne względem siebie), miofunkcyjne oraz aparaty do leczenia dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Na budowę aparatów ruchomych składają się płytka akrylowa oraz druciane pętle, dopasowane swoim kształtem do zębów.

Aparaty stałe noszone są do momentu uzyskania oczekiwanych efektów. Składają się one z zamków, drutu oraz pierścieni. Lekarz ortodonta za pomocą specjalnego kleju przytwierdza do zębów zamki i pierścienie, a następnie zakłada drut, który oddziałuje na kształt zęba.

Aparaty ortodontyczne mogą być zbudowane z wielu materiałów i z różnym przeznaczeniem. Istnieją aparaty metalowe, metalowo-porcelanowe, podniebienne, językowe, lingwalne.

Ile to kosztuje?

Leczenie ortodontyczne to przede wszystkim inwestycja w samego siebie, budowanie swojej wartości oraz dobre samopoczucie.

Koszty leczenia są rozłożone w czasie i nie odczuwamy ich aż tak bardzo. Ceny zależne są od rodzaju aparatu oraz długości ich noszenia. Przy aparatach ruchomych musimy się także liczyć z kosztami wizyt kontrolnych u lekarza ortodonty, podczas których dokręcany jest aparat.

Zainwestuj w wygląd swoich zębów oraz Twojej rodziny. Naprawdę warto!