chore zęby powikłania

Chore zęby źródłem wielu chorób i powikłań

Zęby mają ogromny wpływ nie tylko na stan jamy ustnej, ale i całego organizmu. Zaniedbanie leczenia zębów i dziąseł może mieć przykre skutki i prowadzić do wielu poważnych chorób. Przedstawiamy niektóre z nich.

Choroby serca

Stany zapalne w jamie ustnej powodują, że wiele groźnych bakterii dostaje się do naszego krwioobiegu. Zwiększają one krzepliwość krwi, co jest przyczyną zmian miażdżycowych w organizmie. Również kamień nazębny powoduje powstawanie płytek miażdżycowych.

Cukrzyca

Choroby dziąseł i przyzębia mogą również powodować cukrzycę typu II. Badania prowadzone od ponad 20 lat potwierdzają tę tezę. Wielu cukrzyków cierpi na paradontozę. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej u pacjentów z cukrzycą może prowadzić do wielu bardzo groźnych powikłań, jak np. stopa cukrzycowa, uszkodzenia nerek. Wielu dentystów jest również w stanie zdiagnozować cukrzycę u swoich pacjentów, gdyż powoduje ona zmniejszenie wydzielania śliny przez ślinianki. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny szczególnie dbać o zęby.

Zapalenie zatok szczękowych

Jeśli często cierpisz na niezwykle bolesne zapalenie zatok szczękowych, przyczyną może być chory ząb w górnej szczęce bądź nieprawidłowe leczenie kanałowe lub przetoka po ekstrakcji zęba. Najczęściej stan zapalny zatok rozwija się po jednej stronie, ale często przechodzi w stan przewlekły. Górne zęby znajdują się w bardzo bliskiej odległości od zatok, nieleczone mogą być przyczyną groźnych infekcji.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Wiele toksyn pochodzących z zębów trafia do naszej krwi, a wraz z krwią do naszych nerek. Jeśli nerki nie są w stanie przefiltrować wszystkich toksyn, wówczas może dojść do kłębuszkowego zapalenia nerek. Jest to bardzo groźna choroba, która nierzadko uszkadza te narządy i może powodować konieczność codziennego dializowania.

Liczne nowotwory

Stany zapalne dziąseł, liczne nadżerki w jamie ustnej, czy leukoplakia – stąd już prosta droga do powstania nowotworu. Szacuje się, że płytka zębowa i choroby jamy ustnej powodują co piąty przypadek raka.

Choroby mózgu

Mało kto wie, że nasze dziąsła oddziałują na nasz mózg. Liczne stany zapalne mogą mieć wpływ na nasze procesy pamięciowe, a nawet na rozwój choroby Alzheimera. Stany zapalne dziąseł prowadzą więc do demencji osób w późniejszym wieku. Nieleczone zęby powodują także ropnie mózgu. Bakterie przenikają wprost z jamy ustnej przez czaszkę lub krew do tkanek miękkich tego narządu i powodują ropnie, co skutkuje obrzękiem. Obrzęk mózgu może spowodować nawet zgon pacjenta.

Lecz zęby

Jak widać choroby zębów i dziąseł mogą mieć przykre skutki dla całego organizmu. Warto więc odwiedzać dentystę nie tylko, gdy boli nas ząb, ale co najmniej raz na pół roku chodzić na wizyty kontrolne. Może to zapobiec wielu groźnym chorobom.