choroby czają się na języku

Choroby czają się na języku

Bakterie uwielbiają gnieździć się w naszej jamie ustnej. Szczotkowanie zębów niestety nie usunie wszystkich bakterii. Często zapominamy, że prawidłowa higiena jamy ustnej powinna dotyczyć także języka. To właśnie tam siedlisko znajduje wiele bakterii odpowiedzialnych za choroby jamy ustnej.

Według badaczy w jamie ustnej żyje około 20 miliardów bakterii. Dużo? To wyobraźcie sobie, że wystarczy jedna doba bez mycia zębów, aby liczba ta wzrosła do 100 miliardów. Trzeba pamiętać, że bakterie te nie gromadzą się tylko na zębach, ale także na dziąsłach, błonie śluzowej jamy ustnej, wewnętrznej stronie policzków i na języku. Bakterie odpowiadają za widoczny biały nalot na języku oraz są jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu.

Higiena jamy ustnej to podstawa

Przykrych i niebezpiecznych dolegliwości związanych z jamą ustną można uniknąć w prosty sposób. Wystarczy bardziej przykładać się do codziennej higieny jamy ustnej i oprócz szczotkowania zębów, pomyśleć też o języku. Przyda się z pewnością także używanie nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Takie dbanie o stan jamy ustnej pozwoli nam zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób.

Czysty język – same korzyści

Gruntowne czyszczenie całej jamy ustnej niesie wiele plusów. Do najważniejszych należą:

• Świeży oddech – drobnoustroje odpowiadają aż za 90% przypadków brzydkiego zapachu z ust. Im więcej bakterii znajduje się na języku, tym bardziej wzrasta ryzyko wystąpienia halitozy.

• Zdrowe serce – choć w pierwszej chwili może się to wydawać dziwne, właściwa higiena jamy ustnej ma duży wpływ na stan układu krążenia. Gromadzące się w jamie ustnej bakterie prowadzą do stanów zapalnych, które z kolei mogą wywołać bardzo poważne konsekwencje, takie jak osłabienie pracy serca, zapalenie wsierdzia czy nawet zawał. Dlatego tak ważne jest dokładne usuwanie bakterii z jamy ustnej.

• Mniejsze ryzyko występowania chorób zębów i dziąseł – ten punkt jest chyba oczywisty – im mniej bakterii w jamie ustnej, tym mniejsze ryzyko pojawienie się dolegliwości. Bakterie lubią kryć się w trudno dostępnych miejscach, np. w szczelinach międzyzębowych oraz na języku. Musimy więc pamiętać o tych miejscach i skrupulatnie je czyścić.

• Większa odporność organizmu – stan zębów ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wiele zarazków przedostaje się do organizmu właśnie przez jamę ustną. O skrupulatnym oczyszczaniu zębów, dziąseł i języka powinniśmy pamiętać zwłaszcza w okresie przeziębienia.

• Lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego – regularne czyszczenie jamy ustnej usprawnia wydzielanie śliny, która ma zbawienny wpływ na zęby i dziąsła, ale także poprawia proces trawienia. Dzieje się tak dzięki znajdującej się w ślinie amylazie ślinowej.

• Poprawa działania kubków smakowych – język pozbawiony nalotu i resztek pokarmowych wyostrza działanie kubków smakowych, przez co lepiej odczuwamy smak potraw.

Jak czyścić język

Istnieje kilka sposobów na oczyszczenie języka. Można sięgnąć np. po szczoteczkę z powierzchnią czyszczącą język, szczoteczkę przeznaczoną specjalnie do języka lub skrobarkę do języka. Usunięcie bakterii z języka jest bardzo proste i zajmuje bardzo mało czasu, a może nas uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.