fluor

Fluor – fakty i mity

Fluor to pierwiastek, który zrewolucjonizował stomatologię. Powszechnie wiadomo, że ma pozytywny wpływ na stan zębów. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się obawy związane ze stosowaniem past z fluorem. Jak to naprawdę jest z tym fluorem i czy jest on bezpieczny?

Odkąd w roku 1886 Henri Moissan, francuski chemik i farmaceuta, wyodrębnił fluor i jego związki, świat stomatologiczny przeszedł istną rewolucję. Odkryto bowiem, że fluor działa kariostatycznie, czyli hamuje rozwój próchnicy.

Fluor na szkliwo

Pokrywające powierzchnię korony zęba szkliwo zbudowane jest z hydroksyapatytów. Kryształy te tworzą najtwardszą tkankę w organizmie, a jednocześnie są wyjątkowo podatne na destrukcję. Długotrwałe działanie kwasów sprawia, że hydroksyapatyt rozpuszcza się i dochodzi do rozpoczęcia procesu próchnicowego. Na skutek tego powstają ubytki wymagające leczenia stomatologicznego. Jednak używanie past do zębów z fluorem sprawia, że w jamie ustnej znajdują się niezwiązane jony tego pierwiastka. Wchodzę one w reakcje z hydroksyapatytami i tworzą odporny na działanie kwasów fluoroapatyt.

Zalety fluoru

Fluor potrafi także zahamować proces destrukcji szkliwa i naprawić powstałe już niewielkie szkody. Zjawisko to nosi nazwę remineralizacji. Używanie past z fluorem wybacza nam więc drobne przewinienia w higienie jamy ustnej. Do innych zalet fluoru należy spowolnienie powstawania płytki bakteryjnej oraz hamowanie tworzenia się kwasów odpowiedzialnych za rozpuszczanie szkliwa.

Kontrowersje związane z fluorem

Korzyści płynące z używania produktów z fluorem wydają się być bardzo duże, skąd więc niechęć wielu osób do tego pierwiastka? Kontrowersje wokół fluoru zaczęły narastać po tym, jak coraz częściej pojawiały się głosy o toksyczności fluoru i konieczności ograniczenia jego spożycia. Fluor oskarżano nawet o rakotwórczość. Jaka jest prawda? Owszem, fluor może być trucizną, ale tylko pod warunkiem przyjęcia dużej dawki pierwiastka. Jak ze wszystkim, także i z fluorem, potrzebny jest umiar. Przeciwskazań do szczotkowania zębów pastami z fluorem nie widzą stomatolodzy i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Fluor dla dziecka?

Na pasty z fluorem trzeba uważać przy małych dzieciach. Do 8. roku życia dzieci powinny myć zęby pod nadzorem dorosłego, który ma za zadanie zwrócić uwagę, czy pociecha nie nakłada zbyt dużej ilości pasty oraz czy dokładnie wypluwa i wypłukuje całą pastę z ust. Bezpieczna dawka pasty z fluorem dla dziecka w wieku do dwóch lat powinna odpowiadać ziarenku ryżu, nieco starsze dzieci mogą nakładać sobie pastę w ilości ziarenka grochu.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, zapytajcie o radę w gabinecie stomatologicznym. Dentyści z Centrum Stomatologii Den Med chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.