kiretaż

Kiretaż na ratunek dziąsłom

Nasze dziąsła są bardzo wrażliwe i są łatwym łupem dla niebezpiecznych bakterii i drobnoustrojów. Czasem zmiany w jamie ustnej są tak poważne, że konieczne jest sięgnięcie po cięższe działa – wtedy z pomocą przychodzi kiretaż.

Kiedy potrzebny jest kiretaż?

Po każdym posiłku na naszych zębach tworzy się nalot, który następnie przekształca się w płytkę nazębną, a w dalszej konsekwencji kamień. Ratunkiem na to jest najczęściej odpowiednia higiena jamy ustnej i zabieg oczyszczania w gabinecie dentystycznym. Niestety, nie zawsze uda się pozbyć kamienia, ponieważ bakterie zdążą wniknąć w głąb dziąsła, powodując poważniejsze problemy, jak choćby paradontozę. Infekcje zapalne dziąseł są bardzo groźne, bowiem mogą powodować cofanie się dziąseł, a w najgorszym przypadku – chwianie się zębów i ich wypadanie. Objawy problemów z dziąsłami to m.in.: obrzęk, krwawienie, bolesność, nieprzyjemny zapach i posmak w ustach oraz kieszonki przyzębne (szczeliny między zębem a dziąsłem, w których gromadzą się bakterie).

Gdy kamień nazębny wnika głęboko w kieszonki przyzębne, wyniszcza ząb od środka. Wtedy nie pomoże już szczotkowanie zębów czy nitkowanie. Nie wystarczy nawet zwykły zabieg usuwania kamienia nazębnego. Na szczęście w takich przypadkach sprawdzi się zabieg kiretażu. Jest to zabieg stomatologiczny, który oczyszcza kieszonki przydziąsłowe. Istnieją dwa rodzaje kiretażu – otwarty i zamknięty.

Kiretaż zamknięty i otwarty

Kiretaż otwarty stosuje się przy głębokich kieszonkach (powyżej 5 mm). Zabieg poprzedzony jest profesjonalnym oczyszczaniem zębów (piaskowaniem lub skalingiem). Następnie dentysta nacina dziąsło, odsłaniając korzeń i oczyszczając szczelinę. Na zakończenie kiretażu miejsce jest dezynfekowane i zakładane są na nie szwy. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, pacjent więc nie musi bać się bólu. Z kolei kiretaż zamknięty przeprowadza się przy kieszeniach poniżej 5 mm głębokości. Nie ma wtedy konieczności nacinania dziąsła. Dentysta podnosi jedynie płat śluzówki i oczyszcza zmienioną powierzchnię.

Wykonanie kiretażu pozwala zaleczyć zaawansowane zmiany w tkankach przyzębia i zakażenia dziąseł. Jest też jednym z elementów leczenia paradontozy. Zabieg kiretażu zdecydowanie poprawia stabilność zębów i stan zdrowia dziąseł. Jeśli więc zauważymy jakieś niepokojące objawy, wybierzmy się do gabinetu stomatologicznego. Dentysta sprawdzi, czy z naszymi dziąsłami dzieje się coś niepokojące i w razie potrzeby zaleci przeprowadzenie kiretażu.