szczoteczka do zębów ciekawostki

Szczoteczka do zębów – historia, rodzaje, ciekawostki

Szczoteczka do zębów to przedmiot, który zna każdy z nas. Używamy go codziennie – w różnych wariantach, w różnych konstelacjach, o różnych porach dnia. Szczoteczka do zębów służy do rozprowadzania pasty do zębów ( i innych środków pielęgnacyjnych) na powierzchni zębów – można nią oczyszczać także powierzchnie pozostałych zakamarków jamy ustnej: policzków, języka, dziąseł.

Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka podstawowych typów szczoteczek do zębów: tradycyjne, szczoteczki elektryczne i szczoteczki soniczne oraz szczoteczki ekologiczne (które de facto nie są szczoteczkami do zębów). Ludzie już wieki temu wiedzieli, że należy dbać o higienę jamy ustnej- pokolenia ludzi pierwotnych radziły sobie używając do tego celu gałęzi drzew, liści, grubego włosia zwierząt czy chociażby rybich ości. Oficjalnie przyjmuje się, że szczoteczka do zębów „jako taka” została wynaleziona pod koniec piętnastego wieku w Chinach. Mieszkańcy krajów arabskich używali w tym celu miswaka lub siwaka, czyli roślinnych szczoteczek do zębów – są to gałęzie drzew lub korzenie, które są końcu porozcinane na mniejsze kawałeczki tworząc słoneczny płaski czyścik. Takie ekologiczne szczoteczki do zębów funkcjonują do dziś – zapaleni ekomaniacy sprowadzają miswak i używają go do codziennej higieny jamy ustnej. Jest to dobre rozwiązanie, o ile roślina której gałęzi używamy jest bezpieczna (nie jest toksyczna) i posiada cenne właściwości bakteriobójcze.

Choć szczoteczkę do zębów wynaleziono w Chinach, do produkcji fabrycznej weszła dzięki Williamowi Addisowi z Anglii, który rozpropagował produkcję szczoteczek w 1780 roku. W 1885 rozpoczęto pierwszą masową produkcję. Pierwsze masowo produkowane szczotki do zębów były nieco inne niż te, które znamy z dzisiejszych półek sklepowych. Rączki wykonywane były z kości słoniowej, w której wiercono otwory, przez które z kolei przewlekano sierść niedźwiedzia. Dopiero pod koniec lat 30tych XX wieku w szczoteczkach do zębów pojawiły się syntetyczne włókna.

Istnieje oficjalna skala twardości szczoteczek do zębów – chodzi tutaj oczywiście o twardość włosia.

Szczoteczka z główką twardą (0,25 – 0,30mm)
Szczoteczka z główką średnio-twardą (0,20-0,25mm)
Szczoteczka z główką miękką (0,18-0,20mm)
Szczoteczka do implantów (0,08-0,12mm).

Metody szczotkowania zębów

Istnieją różne metody szczotkowania zębów.

Metoda wymiatająca – szczoteczkę do zębów przykładamy do brzegu dziąsła włosiem pod kątem 45 stopni – wykonujemy ruchy obrotowo-wymiatające do korony zęba.
Taką metodę można stosować wtedy, gdy zęby i przyzębie są zdrowe.
Metody wibracyjne – metoda Stollmana, metoda Bassa i metoda Chartesa. Metoda okrężna Fonesa – tylko dla małych dzieci i osób upośledzonych.
Metoda pozioma – stosowana do powierzchni żujących zębów bocznych i brzegów siecznych.
Metoda pionowa – stosowana do powierzchni językowych i podniebnych zębów przednich.

Szczoteczki elektryczne Szczoteczki elektryczne to nowoczesne rozwiązanie, które okazuje się być dokładniejsze niż manualne, jak również wygodniejsze. Pierwsza szczoteczka elektryczna została przedstawiona światu w 1939 roku w Szwajcarii, jednak do produkcji seryjnej wprowadzono ją dopiero w roku 1960. Jeśli jesteście ciekawi jak prezentują się metody szczotkowania zębów, zapraszamy na stronę http://dentysta.eu/jak-szczotkowac-zeby-opisy-i-animacje-metod-szczotkowania/ , na której znajdziecie bardzo ciekawe animacje.