aparat ortodontyczny dla dorosłych

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Kto z nas nie marzy o białych i prostych zębach. Zadbane zęby to nasza wizytówka. Niestety, wady zgryzu dotykają bardzo wiele osób. Na szczęście czasy, w których aparaty ortodontyczne nosiły tylko dzieci, odeszły już w zapomnienie. Coraz więcej dorosłych decyduje się na założenie stałego aparatu ortodontycznego.

Wady zgryzu nie tylko odbierają zębom atrakcyjności, ale także wywołują wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród nich wyróżnić można między innymi: nadmierne napinanie mięśni twarzy, dysfunkcja stawów na skroniach i żuchwie, choroby przyzębia, ukruszenia zębów, próchnicę, uszkodzenia błony śluzowej na policzkach i wargach. Wady zgryzu odpowiedzialne są również za problemy z wymową oraz zaburzają prawidłowe gryzienie i żucie. Nic dziwnego więc, że coraz więcej osób podejmuje się leczenia krzywych zębów.

Najłatwiej oczywiście zadbać o prosty zgryz w młodości. Dla dorosłych marzących o prostych zębach jednak nic straconego! W każdym wieku można nosić aparat ortodontyczny, by w przyszłości cieszyć się pięknymi zębami. Leczenie wad zgryzu może przebiegać różnorako. Najczęściej zakłada się aparat stały, który nosi się przez okres około dwóch lat w zależności od zaleceń ortodonty. Aparat ten wywiera stały i mocny nacisk na zęby, dlatego przeznaczony jest do poważniejszych wad. Przy delikatnych wadach, jak np. szczelina między zębami, stosuje się aparat ruchomy. Nosi się go w nocy i przez kilka godzin dziennie. Przy malutkich odchyleniach w zgryzie można zastosować szyny. Ich skuteczność jest najniższa.

Zdecydowanie najlepsze efekty gwarantuje noszenie aparatu stałego. Jednak to dentysta dobiera odpowiednią metodę dla wady zgryzu. W czasie, gdy na zębach mamy nałożony aparat, musimy pamiętać o regularnych wizytach u ortodonty oraz o wyjątkowej dbałości o higienę jamy ustnej. Poświęcenie to odwdzięczy się nam pięknymi i prostymi zębami, które staną się naszą dumą. Aparat ortodontyczny może nosić praktycznie każdy dorosły. Istnieje tylko kilka przeciwskazań, ale o tym zadecyduje już stomatolog podczas wizyty w gabinecie. Coraz więcej dorosłych osób przestaje się wstydzić noszenia aparatu i bardzo dobrze! Taki aparat pokazuje tylko, że dbamy o swój wygląd i przede wszystkim o zdrowie naszych zębów.

Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego Den Med. Pomożemy Ci cieszyć się prostym i zdrowym uzębieniem!