jak dbać o zęby z aparatem

Jak dbać o zęby z aparatem?

Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym – jak dbać o zęby?

Posiadanie aparatu na zębach wiąże się z utrudnioną higieną zębów i jamy ustnej. Posiadacze aparatów stałych ( przy wyjmowanych problem ten ma zdecydowanie mniejszą skalę) muszą nieźle się nagimnastykować by dokładnie oczyścić zęby i przestrzenie pomiędzy elementami aparatu a zębami i dziąsłami. Zachowanie odpowiedniej higieny w czasie leczenia ortodontycznego jest niezwykle istotne, bowiem konstrukcja aparatu ortodontycznego sprawia, że cząstki posiłków mogą zalegać w strukturach aparatu, co może prowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej jamy ustnej, a w rezultacie może prowadzić do postępujących stanów zapalnych i próchnicy. I co oczywiste – jest to bardzo nieestetyczne.

U osób z aparatem zwiększone jest również ryzyko wystąpienia płytki nazębnej. Również dziąsła są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

W celu utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej na czas „zainstalowanego” aparatu należy wyposażyć się w specjalne mini szczoteczki do zębów, które pozwolą dokładnie oczyścić przestrzenie między zamkami, klamrami i gumkami.

Jak czyścić zęby z aparatem ortodontycznym?

Jak dbać o zęby z aparatem? Przede wszystkim czyść zęby regularnie i dokładnie – nie spiesz się. Po myciu upewnij się, że pomiędzy klamrami aparatu a przestrzeniami między-zębowymi nie pozostały resztki pokarmów. Najtrudniejsze do usunięcia będą zioła, świeże warzywa, orzechy, pokarmy o strukturze płaskiej, ze skórą lub bardzo drobne, np. mak, sezam itd.

Po umyciu zębów normalną szczotką, sięgnij po taką z mniejszym i krótszym włosiem (mini szczoteczka, dostępne w aptekach, drogeriach kosmetycznych a nawet w marketach) – pozwoli ona doczyścić te miejsca, z którymi nie poradziła sobie duża normalna szczoteczka. Dobrym pomysłem jest noszenie takiej szczoteczki również ze sobą – zawsze możesz doczyścić zęby nawet gdy znajdujesz się poza domem).

Czego unikać gdy nosisz aparat ortodontyczny?

Przede wszystkim unikaj pokarmów, które mogłyby go uszkodzić lub naruszyć – twardych orzechów, twardych cukierków ale i cukierków kleistych. Gdy zjesz krówkę (cukierek) możesz mieć problem z odklejeniem resztek krówki od zamka a to będzie bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Warto na jakiś czas odpuścić tego typu łakocie. Z podobnych powodów zaleca się unikanie gum do żucia.

Na wizytach kontrolnych ortodonta również przeprowadzi czyszczenie aparatu – może zdemontować łuk aparatu i przeprowadzić czyszczenie z użyciem specjalnego irygatora.

Nie zaleca się również używania pasty wybielającej. Należy zainwestować w dobrą pastę przeciwpróchniczą. Skoro już zainwestowano w aparat, wydatek rzędu kilkunastu złotych na dobrą pastę nie będzie szczególnym wyzwaniem. Warto również zaopatrzyć się w nici dentystyczne i oczywiście specjalne mini szczoteczki do zębów.

Jeśli do tej pory do mycia zębów nie wystarczyła Ci tylko pasta, zainwestuj również w płyn do płukania jamy ustnej. W przypadku czyszczenia przestrzeni międzyzębowych a zwłaszcza tych, do których ciężko dotrzeć ze względu na struktury aparatu, taki płyn może okazać się niezastąpionym.