Rola pasty do zębów
Z pewnością wielu z nas używa co najmniej dwa razy dziennie pasty do zębów. Służy ona oczywiście do czyszczenia szkliwa, zapobiegania próchnicy, utrzymania właściwego ph w ustach. Niestety, statystyki pokazują, że prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów. A zęby czyszczono już w starożytności różnego rodzaju proszkami, które były przodkami pasty do zębów. Oto przed Wami krótka historia pasty do zębów.
Przepis na proszek do zębów sprzed 5 tys. lat p.n.e.
,,Do sproszkowanych kopyt bydlęcych dodać zioła Myrrh, następnie rozdrobnione skorupki jaj i pumeks.” Tak brzmiał pierwszy przepis na proszek do czyszczenia zębów starożytnych Egipcjan. Powstał ok. 5 tysięcy lat przed naszą erą. Niestety, wspomniany proszek bardzo ścierał szkliwo, na co zwrócili uwagę starożytni Persowie. Oni z kolei stosowali sproszkowane poroże jelenia i skorupki ślimaków w połączeniu z gipsem. Te składniki mieszano często z uryną, co miało właściwości antybakteryjne. W Indiach natomiast stosowano mieszanki z imbiru, miodu, oleju sezamowego, gałki muszkatołowej i mięty.
Pasta do zębów z gliceryną w tubce
Mniej więcej w połowie XIX w. do proszków dodano glicerynę, przez co pasta do zębów zaczęła przypominać tą stosowaną masowo w dzisiejszych czasach. Pomysłodawcą był amerykański lekarz dr Washington Sheffield.
Przechowywanie pasty do zębów nastręczało wiele problemów. Wcześniej trzymano ją w naczyniach ceramicznych i puszkach, różnej maści garnkach, ale dość szybko wysychała. Pasta do zębów trafiła do tubek w latach 80. XIX w. po tym, jak syn doktora Sheffielda studiując w Paryżu zauważył, jak pewien malarz wyciska swe farby z małych tubek.
Pasta do zębów z fluorem
Pierwsza pasta do zębów zawierająca fluor została wprowadzona do obrotu dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. Jej wynalazcami byli naukowcy z amerykańskiej firmy Procter and Gamble, która do dziś jest wiodącym producentem pasty do zębów. Odkryli oni, że pasta do zębów z fluorem skutecznie pozwala zwalczać próchnicę, a jej wynalezienie zalicza się do największych odkryć minionego wieku. Skład dzisiejszej pasty do zębów jest coraz to bardziej ulepszany i podawany wszelkim innowacjom, jednak praktycznie każda pasta do zębów zawiera fluor.