zdrowe zęby 10 przykazań

10 przykazań zdrowych zębów

Każdy z nas może mieć piękne i zdrowe zęby. Należy tylko o nie odpowiednio dbać. Istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam cieszyć się wspaniałym uśmiechem przez długi czas. Jak dbać o jamę ustną? Zapraszamy do lektury.

  1. Myj zęby po każdym posiłku – podstawowa zasada pięknych i zdrowych zębów. Absolutnym minimum jest mycie zębów rano i wieczorem. Najlepiej jednak szczotkować je po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości (np. w szkole lub pracy), powinniśmy przepłukać usta wodą i użyć bezcukrowej gumy do żucia.
  2. Używaj odpowiedniej techniki szczotkowania – samo mycie zębów nie wystarczy, trzeba to jeszcze robić w prawidłowy sposób. Niestety, wiele osób ma problem z właściwą techniką szczotkowania. Główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni i wykonywać nią okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie ruchy wymiatające od dołu do góry i odwrotnie. Szczotkując zęby nie zapomnij o języku – na nim również gromadzi się mnóstwo bakterii. Najlepiej poprosić o radę swojego dentystę, który z pewnością chętnie pomoże.
  3. Stosuj płyn do płukania jamy ustnej i nić dentystyczną – higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów. Nawet najdokładniejsze mycie nie usunie wszystkich bakterii. Dlatego stosowanie specjalnego płynu do płukania jamy ustnej oraz nitkowanie zębów pozwoli pozbyć się ukrytych bakterii.
  4.  Regularnie odwiedzaj dentystę – regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym pozwolą w porę wykryć wszelkie zmiany w uzębieniu czy początki próchnicy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dentysta usunie kamień nazębny, który ma bardzo negatywny wpływ na stan jamy ustnej.
  5. Unikaj potraw silnie barwiących zęby – aby cieszyć się śnieżnobiałymi zębami niekoniecznie trzeba poddawać się zabiegom wybielającym. Czasem wystarczy zrezygnować ze spożywania jedzenia silnie barwiącego zęby. Do takich produktów należą: jagody, buraki, kawa, herbata, wino, curry i napoje gazowane.
  6. Nie używaj zębów jako narzędzi – wykorzystywanie zębów do przecinania sznurków czy otwierania foliowych opakowań to bardzo szkodliwy nawyk. Na skutek takich działań uszkadza się szkliwo, przez co zęby stają się podatne na ukruszenia i ataki bakterii. Lepiej więc sięgnąć po nożyczki, zamiast narażać zęby.
  7. Nie stresuj się – gdy jesteśmy zdenerwowani, często podświadomie zaciskamy szczękę albo zgrzytamy zębami. Przez to doprowadzamy do ścierania się szkliwa i osłabienia zębów. Zamiast nerwów – uśmiech 🙂
  8. Zdrowo się odżywiaj – kiepskiej jakości jedzenie również działa niekorzystnie na stan jamy ustnej. W przetworzonej żywności jest mnóstwo związków chemicznych, które uszkadzają zęby. Warto włączyć do swojego menu produkty wzmacniające zęby, takie jak mleko, ser, ryby, brokuły, marchew i truskawki.
  9. Zadbaj o prosty zgryz – proste zęby to piękne zęby. Prosty zgryz to nie tylko wymiar estetyczny, ale i zdrowotny. Nieprawidłowe ułożenie zębów w szczęce może skutkować szybszym ścieraniem się zębów, niewłaściwą pracą stawów skroniowo-żuchwowych, a w konsekwencji bólów głowy i karku. Krzywe zęby mogą też utrudniać szczotkowanie, przez co wzrasta ryzyko próchnicy. Na proste zęby nigdy nie jest za późno.
  10. Ogranicz słodycze – zła wiadomość dla wszystkich fanów czekolady. Niestety, słodycze mocno osłabiają zęby, podnoszą ryzyko próchnicy i osłabiają szkliwo. Dlatego warto zrezygnować ze spożywania słodyczy albo przynajmniej mocno ograniczyć ich podjadanie. I bezwzględnie zaraz po zjedzeniu słodkości umyjmy zęby.