błędy w higienie jamy ustnej

10 najczęstszych błędów w higienie jamy ustnej

Kto po posiłku dodatkowo sięgnie po jabłko lub będzie żuć gumę, nie musi sięgać po szczoteczkę do zębów – na każdym kroku możemy spotkać się z błędnymi przekonaniami, takimi jak to. Niedostateczna higiena jamy ustnej zagraża jednak nie tylko naszym zębom i dziąsłom, ale i sercu. Bakterie, przedostające się przez chore dziąsła do krwioobiegu narażają na niebezpieczeństwo właśnie serce, dlatego prawidłowa pielęgnacja uzębienia zaliczana jest również do profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.

BŁĄD NR 1: MOCNE SZCZOTKOWANIE DAJE NAJLEPSZE EFEKTY

NIC BARDZIEJ MYLNEGO. ZBYT INTENSYWNE SZCZOTKOWANIE ZĘBÓW ŚCIERA DZIAŁAJĄCE OCHRONNIE SZKLIWO, COFA DZIĄSŁA I ODSŁANIA WRAŻLIWE SZYJKI ZĘBÓW.

BŁĄD NR 2: OD CZERWONEGO DO BIAŁEGO CZYLI W GÓRĘ I W DÓŁ

PRZEZ DŁUGI CZAS ZALECANYM SPOSOBEM CZYSZCZENIA ZĘBÓW BYŁO ICH SZCZOTKOWANIE RUCHAMI „DZIĄSŁA-ZĘBY”. TYMCZASEM TAKI SPOSÓB UNIEMOŻLIWIA DOTARCIE SZCZOTECZKĄ POD KRAWĘDŹ DZIĄSEŁ, GDZIE ZBIERA SIĘ NAJWIĘCEJ BAKTERII.

BŁĄD NR 3: MYCIE ZĘBÓW NATYCHMIAST PO POSIŁKU

POSIŁKI O WYSOKIEJ ZAWARTOŚCI KWASÓW, TAKIE JAK OWOCE, NIEKTÓRE NAPOJE JAK NP. WINO KRÓTKOTRWALE ZMIĘKCZAJĄ SZKLIWO. ŁATWO WTEDY O JEGO USZKODZENIE. ABY TEGO UNIKNĄĆ, PRZED UMYCIEM ZĘBÓW WYSTARCZY ODCZEKAĆ OK. PÓŁ GODZINY, NATOMIAST BEZPOŚREDNIO PO POSIŁKU PRZEPŁUKAĆ USTA WODĄ, A RESZTKI JEDZENIA W RAZIE POTRZEBY USUNĄĆ ZA POMOCĄ NICI DENTYSTYCZNEJ.

BŁĄD NR 4: FLUOR UTWARDZA SZKLIWO

FLUOR JEST SWEGO RODZAJU KATALIZATOREM, WSPOMAGAJĄCYM MAGAZYNOWANIE WAPNIA I FOSFORU W SZKLIWIE. CHRONI ON SZKLIWO PRZED DEMINERALIZACJĄ I PRÓCHNICĄ. DZIAŁA JEDNAK TYLKO TAM, GDZIE ZĘBY SĄ WOLNE OD OSADU NAZĘBNEGO.

BŁĄD NR 5: DZIĄSŁA, KTÓRE NIE KRWAWIĄ, SĄ ZDROWE

TO OCZYWIŚCIE PRAWDA, ŻE KRWAWIĄCE DZIĄSŁA SĄ OZNAKĄ STANU ZAPALNEGO DZIĄSEŁ I PARODONTOZY. NIE OZNACZA TO JEDNAK, ŻE BRAK KRWAWIENIA RÓWNA SIĘ AUTOMATYCZNIE ZDROWEMU STANOWI JAMY USTNEJ. NP. PALACZE, U KTÓRYCH WSKUTEK DZIAŁANIA NIKOTYNY NASTĘPUJE SILNE ZWĘŻENIE NACZYŃ KRWIONOŚNYCH, MOGĄ ŁATWO PRZEOCZYĆ NIEWIELKIE KRWAWIENIA.

BŁĄD NR 6: PIELĘGNACJA MLECZNYCH ZĘBÓW JEST NIEPOTRZEBNA

TĘ SZEROKO ROZPOWSZECHNIONĄ TEORIE WIELU TŁUMACZY SOBIE TYM, ŻE PRZECIEŻ MLECZNE ZĘBY I TAK SZYBKO WYPADNĄ… FAKTEM JEST JEDNAK, ŻE USZKODZENIA MLECZNYCH ZĘBÓW PROWADZĄ W KONSEKWENCJI DO ZŁEGO STANU ZĘBÓW STAŁYCH. NAJWAŻNIEJSZYM CELEM W HIGIENIE JAMY USTNEJ U MALUCHA JEST ZAPOBIEGANIE TZW. PRÓCHNICY BUTELKOWEJ, POWSTAJĄCEJ NA SKUTEK DŁUGOTRWAŁEGO KARMIENIA DZIECKA BUTELKĄ.

BŁĄD NR 7: ŻUCIE GUMY DO ŻUCIA ZASTĘPUJE SZCZOTKOWANIE

NAWET JEŚLI PRZEKONUJĄ NAS O TYM REKLAMY… TO NIE JEST PRAWDA! NIC NIE ZASTĄPI SZCZOTECZKI, PASTY I NICI DENTYSTYCZNEJ. GUMA DO ŻUCIA WSPOMAGA JEDNAK WYDZIELANIE ŚLINY, A CO ZA TYM IDZIE WYPŁUKIWANIE RESZTEK JEDZENIA Z PRZESTRZENI MIĘDZYZĘBOWYCH I REGULUJE POZIOM KWASOWOŚCI JAMY USTNEJ.

BŁĄD NR 8: JABŁKO ZAMIAST SZCZOTECZKI DO ZĘBÓW

TEN MIT WCIĄŻ ZNAJDUJE SWOICH ZWOLENNIKÓW, CHOĆ JUŻ POWSZECHNIE WIADOMO, ŻE MIMO IŻ GRYZIENIE I ŻUCIE JABŁEK USUWA POWIERZCHNIOWE OSADY NAZĘBNE, TO ANI NIE USUWA RESZTEK POŻYWIENIA SPOMIĘDZY ZĘBÓW, ANI DOKŁADNIE NIE USUWA OSADÓW. DODATKOWO JABŁKA ZAWIERAJĄ KWASY, PODNOSZĄCE POZIOM PH ŚLINY I ATAKUJĄCE SZKLIWO, A ZAWARTA W NICH FRUKTOZA JEST DOSKONAŁĄ POŻYWKĄ DLA BAKTERII PRÓCHNICOTWÓRCZYCH.

BŁĄD NR 9: CUKIER WYNISZCZA ZĘBY

PRAWDĄ JEST, ŻE CUKIER SZKODZI ZĘBOM. NIE JEST ON JEDNAK ODPOWIEDZIALNY ZA USZKODZENIA SZKLIWA, PONIEWAŻ NIE ATAKUJE ZĘBÓW BEZPOŚREDNIO, A JEDYNIE KARMI KULTURY BAKTERII, OSADZAJĄCE SIĘ NA NASZYCH ZĘBACH I POMIĘDZY NIMI. POWSTAJĄ PRZY TYM ZAWIERAJĄCE KWASY PRODUKTY PRZEMIANY MATERII, MOGĄCE PROWADZIĆ DO PRÓCHNICY.

BŁĄD 10: PICIE HERBATY SZKODZI UZĘBIENIU

PICIE CZARNEJ HERBATY PROWADZI CZĘSTO DO PRZEBARWIEŃ ZĘBÓW – TO FAKT. TEN AROMATYCZNY NAPÓJ ZAWIERA JEDNAK WIELE SKŁADNIKÓW, KTÓRE SĄ NASZYM ZĘBOM BARDZO PRZYJAZNE. OPRÓCZ FLUORU NALEŻĄ DO NICH TZW. TANINY. SĄ TO SUBSTANCJE GORYCZKOWE, HAMUJĄCE ZAWARTY W ŚLINIE ENZYM AMYLAZĘ, KTÓRY PRZEKSZTAŁCA SKROBIĘ W PRÓCHNICOTWÓRCZY CUKIER.