próchnica butelkowa

Próchnica butelkowa

Termin próchnica butelkowa określa próchnicę u niemowląt i małych dzieci, występująca z reguły wskutek długotrwałego podawania dzieciom słodkich napojów czy płynnych pokarmów w butelce ze smoczkiem.

Dzieci przychodzą na świat bez próchnicy, wiele z nich jest jednak zarażane próchnicą przez rodziców czy opiekunów przez próbowanie pokarmów w butelce i oblizywanie smoczków. Próchnica butelkowa powstaje najczęściej na przednich zębach górnej szczęki, choć może występować również na pozostałych, co niesie za sobą poważne uszkodzenia zębów mlecznych.

PRÓCHNICA U MAŁYCH DZIECI MOŻE PRZERODZIĆ SIĘ W POWAŻNY PROBLEM. DZIECI POTRZEBUJĄ ZĘBÓW DO PRZEŻUWANIA POKARMÓW ORAZ MÓWIENIA. ZĘBY MLECZNE PEŁNIĄ RÓWNIEŻ SZCZEGÓLNIE WAŻNĄ ROLĘ W PRAWIDŁOWYM ROZWOJU ZGRYZU. KIEDY WYPADAJĄ ZBYT WCZEŚNIE LUB TE DOTKNIĘTE PRÓCHNICĄ NIE SĄ PODDAWANE LECZENIU, U DZIECKA MOGĄ WYSTĄPIĆ BÓLE I INFEKCJE. JEŚLI MLECZNE ZĘBY NIE ROSNĄ PRAWIDŁOWO, KONSEKWENCJĄ MOGĄ BYĆ ZŁE NAWYKI ZWIĄZANE Z PRZYJMOWANIEM POKARMÓW LUB PROBLEMY Z MÓWIENIEM. POZA TYM PRÓCHNICA PIERWSZYCH ZĘBÓW MOŻE PROWADZIĆ DO TEGO, ŻE ZĘBY STAŁE BĘDĄ ROSNĄĆ KRZYWO LUB ZBYT BLISKO SIEBIE.

ISTNIEJE WIELE MOŻLIWOŚCI ZAPOBIEGANIA WYSTĘPOWANIA PRÓCHNICY U MAŁYCH DZIECI KARMIONYCH BUTELKĄ. PODSTAWĄ JEST OCZYWIŚCIE PRAWIDŁOWA HIGIENA JAMY USTNEJ. TO DO RODZICÓW NALEŻY PIELĘGNACJA ZĄBKÓW U DZIECI W PIERWSZYCH LATACH ŻYCIA ORAZ NAUCZENIE ICH ZASAD WŁAŚCIWEGO DBANIA O NIE W PÓŹNIEJSZYCH LATACH.

Przyczyny

PRÓCHNICA BUTELKOWA POWSTAJE W WYNIKU KONTAKTU ZĘBÓW MAŁYCH DZIECI ZE ZBYT DUŻĄ ILOŚCIĄ CUKRU. BAKTERIE W JAMIE USTNEJ ODŻYWIAJĄ SIĘ CUKREM, ROZMNAŻAJĄ SIĘ I WYTWARZAJĄ KWAS JAKO PRODUKTY UBOCZNY. KWAS ATAKUJE ZĘBY I SZKLIWO I PROWADZI DO PRÓCHNICY. WIELE OSÓB NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY, ŻE CUKIER WYSTĘPUJE RÓWNIEŻ W TAKICH PRODUKTACH JAK MLEKO, SOKI CZY POKARM DLA NIEMOWLĄT. W SYTUACJI, GDY DZIECKO ZASYPIA Z BUTELKĄ LUB PIJE Z BUTELKI PRZEZ DŁUGI CZAS, CUKIER MOŻE OSADZAĆ SIĘ NA ZĘBACH.

Symptomy

PRÓCHNICA MOŻE DOTKNĄĆ WSZYSTKIE ZĘBY MLECZNE. NAJBARDZIEJ NARAŻONE NA NIĄ SĄ JEDNAK GÓRNE SIEKACZE I MOŻNA JĄ ROZPOZNAĆ PO CIEMNYCH LUB BRĄZOWYCH PLAMKACH NAZĘBNYCH.

Powikłania

JEŚLI CHOROBA DOTKNIE WIĘKSZĄ LICZBĘ ZĘBÓW LUB PRZYBIERA CIĘŻKĄ POSTAĆ, JEJ KONSEKWENCJĄ MOGĄ BYĆ:

 • ból
 • nieprawidłowy rozwój zębów stałych
 • ból lub problemy podczas przeżuwania
 • poważne infekcje

Profilaktyka

PRÓCHNICY U MAŁYCH DZIECI MOŻNA ZAPOBIEGAĆ POPRZEZ PRZESTRZEGANIE ZASAD PRZEMYŚLANEGO I ROZSĄDNEGO KARMIENIA BUTELKĄ ORAZ WŁAŚCIWEJ HIGIENY JAMY USTNEJ.

Porady dla rodziców i opiekunów karmiących dzieci butelką:

 1. Twoje dziecko nie powinno zasypiać z butelką soku czy mleka. Cukier pozostanie wtedy przez długi czas w kontakcie z zębami. Jeśli dziecko koniecznie chce butelkę, napełnij ją wodą.
 2. Nie pozwalaj dziecku na swobodne bieganie z butelką mleka czy soku.
 3. Nie napełniaj butelki słodzoną wodą, napojami orzeźwiającymi czy słodzonymi soczkami.
 4. Kiedy Twoja pociecha osiągnie wiek ok. sześciu miesięcy, naucz je pić z kubeczka. W wieku 12 do 14 miesięcy nie powinno już pić z butelki.
 5. Dziecko nie powinno również używać smoczka. Nigdy nie zanurzaj smoczka w miodzie czy słodkim soku przed podaniem dziecku. Swoją drogą miód można podawać dzieciom dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia.
 6. Maluch nie powinien pić za dużej ilości soków. Jedna porcja soku to posiłek zastępujący owoc.
 7. Wpajaj dziecku zdrowe nawyki żywieniowe, słodycze powinny gościć na stole naprawdę rzadko.

Porady związane z myciem zębów:

 1. Po spożyciu posiłku oczyść dziąsła dziecka z resztek jedzenia.
 2. Zęby mleczne należy myć od samego początku.
 3. Wprowadź nową tradycję: wspólne wieczorne mycie zębów przez całą rodzinę!
 4. Kiedy Twoje dziecko jest już na tyle duże, że nie połyka pasty do zębów, możesz wprowadzić pastę z fluorem, przez co zęby staną się bardziej odporne na działanie kwasów.
 5. Jeśli uzębienie mleczne jest już kompletne, pokaż mu jak używać nici dentystycznej.
 6. Zabieraj dziecko na regularne kontrole do lekarza stomatologa.