kolczyk w języku zagrożenia

Kolczyk w języku – ryzyko, o którym warto wiedzieć

Każdy właściciel przekłutego języka trze kolczykiem o zęby podczas mówienia czy jedzenia i tym samym ściera powoli lecz konsekwentnie szkliwo. W ten sposób piercing szybko przyczynia się do powstania próchnicy. Stomatolodzy odradzają ten rodzaj biżuterii, lecz jeśli ktoś nie ma jednak zamiaru zrezygnować z kolczyka, zalecane są regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym.

Biżuteria w jamie ustnej potrafi w krótkim czasie przerodzić się z powodu do dumy i radości w prawdziwy problem. Głównym zagrożeniem jest powolny zanik szkliwa, dodatkowo ryzykiem dla stanu zdrowia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej ze względu na brak możliwości jej dokładnego oczyszczenia. Piercing przeszkadza w myciu zębów, osadzają się też na nim resztki jedzenia. Może to prowadzić do powstawania stanów zapalnych, a nawet infekcji.

Twinkles zamiast piercingu – ale tylko u stomatologa

Jeśli już komuś naprawdę zależy na biżuterii nazębnej, zamiast kolczyka może zdecydować się na tzw. „twinkles“, czyli kamyczki, przyklejane przez lekarza na szkliwo. Są one mniej szkodliwe niż piercing w języku czy wardze, ponieważ ich przymocowanie nie wymaga borowania.

Dentyści odradzają samodzielne przyklejanie takich kamyczków w domu. Tylko lekarz wie, w jaki sposób bezpiecznie przymocować ozdobę, tak aby nie zaszkodzić zębom oraz móc później bez śladów usunąć kamyczek.

Ryzyko infekcji jemy ustnej

Przekłucie języka łączy się z ryzykiem zdrowotnym. Ryzyko infekcji jamy ustnej jest wysokie. Wykonanie piercingu w niesterylnych warunkach może prowadzić do stanów zapalnych i powstania nieładnych blizn. Przekłucie języka czy wargi może też trwale uszkodzić drogi nerwowe. W szczególności kolczyk na języku może wywołać chroniczne krwotoki i opuchlizny.

Mniej problematyczne wydają się oczekiwane w pierwszych dniach problemy z mową i przeżuwaniem, które mijają przy braku powikłań.

Kolczyki w języku prowadzą do trwałych uszkodzeń uzębienia

Nawet bez widocznych stanów zapalnych piercing w języku lub wardze stopniowo szkodzi dziąsłom i zębom. W szczególności niebezpieczne są kolczyki w języku, ponieważ metal permanentnie uderza o zęby podczas mówienia, żucia czy podczas „zabawy” kolczykiem. W ten sposób powstają niewielkie, nieodwracalne uszkodzenia szkliwa. Konsekwencją mogą być wrażliwość na niskie i wysokie temperatury, podrażnienia nerwów lub próchnica.

Piercing ust nie jest żadną alternatywą dla piercingu języka: stały nacisk na dziąsła może doprowadzić do cofnięcia się dziąseł. Długotrwałe obciążenie może odsłonić szyjki zębów i wywołać obrażenia korzeni zębowych oraz struktury kostnej.

Ryzyko alergii na kolczyki z tworzyw sztucznych

Najpopularniejsze są kolczyki z tytanu, metalu szlachetnego, który nie wywołuje alergii. Coraz częściej stosowane są jednak ozdoby z kolorowych tworzyw sztucznych w różnych barwach i kształtach. Ponieważ nie są tak twarde jak metalowe, nie powodują również tak znacznych uszkodzeń zębów i dziąseł – wciąż jednak nie wiadomo, jak wysokie jest ryzyko alergii na materiały, z których są wykonane.