bolesne ząbkowanie sposoby

5 sposobów na bolesne ząbkowanie u niemowlaków

Wyrzynające się ząbki u niemowlaków to zmora młodych rodziców. Dziecko płacze w niebogłosy, a bezradni rodzice szukają sposobów na złagodzenie maluszkowi bólu. Przedstawiamy sprawdzone porady na uśmierzenie cierpienia przy ząbkowaniu.

Wyrastające ząbki u naszej pociechy to ważny moment. Z jednej strony czujemy dumę, a z drugiej bezsilność. Dziecko płacze godzinami, jest rozdrażnione i marudne. A bezradni rodzice kompletnie nie wiedzą, jak ulżyć cierpienia niemowlakom. Ząbkowanie dość łatwo rozpoznać – dziecko jest markotne i często wkłada rączki do buzi, by zniwelować ból. Dodatkowo występuje ślinotok, brak apetytu, zaburzenia snu oraz rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Czasami dochodzi jeszcze gorączka i biegunka.

Dlaczego ząbkowanie boli?

Przede wszystkim dlatego, że otwór kostny, przez który przeciska się zawiązek zęba, jest mniejszy niż sam ząbek. W wyniku silnego naporu na sąsiadującą tkankę łączną i kostną powstaje stan zapalny. Gruczoły ślinowe uaktywniają się, a dziąsła stają się obrzęknięte.

5 sposobów na bolesne ząbkowanie

Masaż dziąseł

Można spróbować delikatnie rozmasować dziąsła dziecka przy pomoc specjalnej miękkiej nakładki na palec. Taką nakładkę kupimy w aptece. Można podać maluszkowi także gryzak (najlepiej schłodzony). Dzięki niemu dziecko samo wymasuje sobie bolące dziąsła.

Żel łagodzący na dziąsła

Warto mieć w domowej apteczce specjalny żel, który skutecznie niweluje ból dziąseł u niemowlaków i dość szybko niesie ulgę.

Coś do ssania

Dobrze jest w okresie ząbkowania podawać maluchowi jak najwięcej rzeczy do ssania. Czynność ta uspokaja dziecko i niesie ukojenie. Nawet jeśli na co dzień nie chcemy dawać maluchowi smoczka, na czas ząbkowania zróbmy wyjątek od reguły.  

Ziołowe herbatki

Skuteczne działanie kojące wykazują herbatki z rumianku, kwiatu lipy i melisy. Zioła w naturalny sposób przyniosą maluszkowi ulgę. Ponadto napar z ziół uspokoi dziecko. Co niezwykle ważne, ziołowe herbatki są w pełni naturalne, dzięki czemu bezpieczne.

Wizyta u lekarza

Jeśli żadna z metod nie działa, a dziecko wciąż cierpi, konieczna jest wizyta u lekarza. Lekarz sprawdzi, czy ząbki wyrzynają się prawidłowo i w razie potrzeby przepisze bezpieczny lek przeciwbólowy.