ciekawostki o zębach

13 ciekawostek o Twoich zębach

Ludzkie zęby powinny służyć człowiekowi do końca życia. Zgodnie z badaniami Amerykańskiej Akademii Periodontologii (ang. American Academy of Periodontology), około 50 procent populacji jest zdania, że uśmiech jest pierwszą rzeczą, którą zauważają u innych. Poniżej znajdziesz kilka zabawnych i ciekawych informacji dotyczących zębów, które być może sprawią, że uśmiech nie opuści cię do końca dnia, albo i dłużej…

 1. PRZECIĘTNY CZŁOWIEK POSIADA 32 ZĘBY, WLICZAJĄC W NIE CZTERY ZĘBY MĄDROŚCI, OSIEM SIEKACZY, CZTERY KŁY, DWANAŚCIE ZĘBÓW TRZONOWYCH I OSIEM PRZEDTRZONOWYCH.
 2. W CIĄGU NASZEGO ŻYCIA WYKSZTAŁCAMY DWA ZESTAWY ZĘBÓW. PIERWSZY Z NICH, ZWANY ZĘBAMI MLECZNYMI, JEST KOMPLETNY W WIEKU SZEŚCIU LUB SIEDMIU LAT. KOMPLET ZĘBÓW STAŁYCH POWINNIŚMY POSIADAĆ W WIEKU LAT 21.
 3. CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA OGŁOSIŁA 20 WRZEŚNIA NARODOWYM ŚWIĘTEM MIŁOŚCI DO WŁASNYCH ZĘBÓW (ANG. LOVE YOUR TEETH DAY).
 4. W 19 WIEKU, PRZED UCZESTNICTWEM W UCZTACH CZY INNYCH UROCZYSTOŚCIACH, OSOBY ZE SZTUCZNYMI ZĘBAMI W ANGLII SPOŻYWAŁY POSIŁKI W SWOICH SYPIALNIACH. UNIKALNA WIKTORIAŃSKA TRADYCJA CHRONIŁA JE W TEN SPOSÓB PRZED KŁOPOTLIWĄ SYTUACJĄ, DO KTÓREJ MOGŁOBY DOJŚĆ PUBLICZNIE, GDYBY ZĄB WYPADŁ PODCZAS POSIŁKU.
 5. STAROŻYTNI CHIŃCZYCY OWIJALI BOLĄCY ZĄB NIEWIELKIM KAWAŁKIEM PERGAMINU, NA KTÓRYM WYPISANE BYŁY MODLITWY I ZAKLĘCIA UWALNIAJĄCE OD CIERPIENIA.
 6. STAROŻYTNI GRECY UŻYWALI DO EKSTRAKCJI OBCĘGÓW.
 7. W NIEMCZECH, ABY POZBYĆ SIĘ BÓLU, ŚREDNIOWIECZNYM ZWYCZAJEM NALEŻAŁO POCAŁOWAĆ…OSŁA.
 8. DAWNO, DAWNO TEMU DO CZYSZCZENIA ZĘBÓW UŻYWANO MIKSTURY Z WĘGLA LUB MIELONEJ KREDY, POPIOŁU, SOKU Z CYTRYNY, MIODU I TYTONIU. PASTĘ DO ZĘBÓW WYNALEZIONO DOPIERO OKOŁO STU LAT TEMU.
 9. STOMATOLODZY ZALECAJĄ PRZECHOWYWANIE PASTY CO NAJMNIEJ 1,5 METRA OD TOALETY, ABY ZAPOBIEGAĆ PRZENOSZENIU SIĘ DROGĄ POWIETRZNĄ BAKTERII, MOGĄCYCH „ZARAZIĆ” NASZĄ PASTĘ.
 10. JUŻ PRZED WYNALEZIENIEM SZCZOTECZEK DO ZĘBÓW LUDZIE UŻYWALI DO ICH MYCIA RÓŻNYCH PRZEDMIOTÓW, NP. GAŁĄZEK LUB… PALCÓW.
 11. OBECNIE OKOŁO CZTERDZIESTU PROCENT OSÓB POWYŻEJ 65 ROKU ŻYCIA NIE MA MOŻE POCHWALIĆ SIĘ KOMPLETEM WŁASNYCH ZĘBÓW.
 12. W CIĄGU CAŁEGO SWOJEGO ŻYCIA CZŁOWIEK PRODUKUJE ŚREDNIO OKOŁO 38000 LITRÓW ŚLINY. WYDZIELANIE ŚLINY ZMNIEJSZA SIĘ Z WIEKIEM, PRZYCZYNIAJĄC SIĘ DO POWSTAWANIA CHORÓB JAMY USTNEJ.
 13. LECZENIE KANAŁÓW KORZENIOWYCH KOJARZYŁO SIĘ DO TEJ PORY Z BÓLEM. DZIĘKI NOWOCZESNYM TECHNOLOGIOM MOŻE BYĆ TO TERAZ PROCES RÓWNIE BEZBOLESNY, JAK WYPEŁNIENIE ZĘBA.