O tym, że dieta jest bardzo ważna w trosce o zdrowie zębów i jamy ustnej nie trzeba nikogo przekonywać. Poza właściwą higieną jamy ustnej jest właściwie najważniejszym czynnikiem decydującym o kondycji naszych zębów. Jakie pokarmy są dobre dla zębów i sprawią, że będą zdrowe, mocne i piękne? Jakich produktów unikać, a o jakie wzbogacić dietę? Dowiedz się z tego artykułu.
Potocznie wszyscy od razu kojarzymy produkty spożywcze mające zdecydowanie negatywny wpływ na naszą jamę ustną (i nie tylko zresztą) czyli kawę, alkohol, słodycze, papierosy, słodkie napoje gazowane ze sztucznymi dodatkami itd. Czy jednak kojarzymy pokarmy pozytywnie wpływające na zdrowie zębów? Sprawdźmy które produkty są naszymi sprzymierzeńcami w trosce o zdrowe i mocne zęby.
Pokarmy dobre dla zębów – owoce
To prawda, że soki owocowe w dużych ilościach nie są wskazane, ale owoce jak najbardziej. Najlepsze dla naszej diety są jabłka, które nasze zęby bardzo lubią. W jabłkach znajduje się wiele wartościowych substancji i witamin takich jak na przykład witamina C i składniki mineralne.
Lepiej unikać owoców mocno słodkich i cytrusowych w dużych ilościach, gdyż zawierają dużo cukru, który wywołuje próchnicę. Jabłka są znakomitym rozwiązaniem – nie są ani za słodkie ani za kwaśne, a dodatkowo gryzienie jabłka pobudza proces produkcji śliny, która oczyści jamę ustną z pozostałości owoców. UWAGA! Wiele osób popełnia kardynalny błąd i tuż po zjedzeniu owoców myje zęby. Po zjedzeniu owocu należy odczekać przynajmniej 30 minut przed umyciem zęba ponieważ jeśli nie zachowalibyśmy odstępu czasowego, mogłoby takie mycie zębów doprowadzić do demineralizacji naszego szkliwa na zębach. A w kwestii soków – jeśli już musimy je pić, pijmy przez słomkę – nasze zęby będą miały wtedy minimalną styczność z sokami.
Ryby dobre dla zębów
Po drugie – dla zdrowych zębów jedz ryby. Ryby same w sobie należą do grupy produktów bardzo zdrowych, nie tylko dla zębów. Ich ogromna moc drzemie w zawartych w rybach ogromnych pokładach wapnia, fosforu. Witaminy D. Regularne spożywanie ryb zapewni doskonałą kondycję zębów oraz dziąseł. Ryby warto jeść również ze względu na zawarte w niej kwasy omega-3, które sprawiają, że organizm lepiej przyswaja wapń.
Chrupanie twardych pokarmów
Jedzenie warzyw takich jak marchewka, rzodkiewka czy seler naciowy wpływa niezwykle korzystnie na higienę jamy ustnej. Pałaszowanie takich naturalnych smakołyków to jednoczesne oczyszczanie zębów z płytki nazębnej – co najważniejsze, warzywa te mają niewiele cukru i kwasów, przez co nie stanowią niebezpieczeństwa mogącego powodować próchnicę zębów.
Pokarmy mleczne dobre dla zębów
Przetwory mleczne i nabiał dobrze wpływają na zęby. Kiedyś modne było powiedzenie, że co białe to dobre dla zębów. Częściowo tak, ale nie do końca. Białymi produktami dobrymi dla naszych zębów są na przykład jogurty i białe sery, które są doskonałym źródłem wapnia i to w dodatku łatwo przyswajalnego. Nabiały chronią zęby przed demineralizacją i pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, czyli także w jamie ustnej.
Pieczywo dobre dla zębów
Po piąte – pieczywo wieloziarniste. Pieczywo wieloziarniste to doskonałe źródło magnezu, który przeciwdziała próchnicy! Co więcej w czasie gryzienia i rozdrabniania pieczywa wieloziarnistego, zwiększa się produkcja śliny dzięki czemu na zębach nie zostaną resztki pokarmów.