skaling

Skaling

Co to jest skaling? Jakie są metody skalingu? Czy skaling jest bezpieczny? Czy skaling boli? Odpowiedzi na te i więcej  pytań znajdziecie właśnie w naszym artykule! 

 Co to jest skaling?

Najprościej rzecz ujmując, skaling to specjalistyczny zabieg stomatologiczny, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego z płytki zębowej. Usuwa się w ten sposób głównie kamień trudno dostępny dla szczoteczki, taki osadzający się w okolicy szyjek zębowych. Przypomnijmy tylko, że nieusuwany i nieczyszczony kamień nazębny może prowadzić do rozwoju próchnicy, a tym samym do powstawania ubytków w płytce zęba.

Złogi nazębne powstałe z kamienia nazębnego mogą być usuwane na dwa sposoby, a w zasadzie dwustrefowo. Po pierwsze w ramach skalingu naddziąsłowego usuwa się przede wszystkim kamień zgromadzony z powierzchni korony zęba. Po drugie w ramach skalingu poddziąsłowego (tak tak!) usuwa się kamień odłożony pod powierzchnią dziąsła. W praktyce ten drugi typ zabiegu wykonuje się bardzo rzadko.

Czy skaling jest jednoznaczny z jakąś metodą?

Nie – skaling można wykonywać różnymi metodami. Najpopularniejsza jest skaling wykonywany z użyciem skalerów ręcznych takich jak pilniczki, dłutka, motyki. Jest to metoda najstarsza, ale i najczęściej póki co stosowana. Jest pracochłonna, dlatego też często jest droga.

Inną metodą jest skaling mechaniczny, który wykonuje się z użyciem wierteł frezowych, dzięki którym kamień odłupuje się od korony zęba.

Jeszcze inną metodą jest skaling ultradźwiękami wykonywany skalerem ultradźwiękowym.

Coraz popularniejsza staje się też metoda laserowa wykorzystująca jagowo-erbowy skaler laserowy.

Czasami wykonuje się również skaling chemiczny – podczas zabiegu lekarz na ząb nakłada roztwór perhydrolu ( bezpieczny, 30%)  – dzięki temu kamień rozpuszcza się, a dentysta może potem spłukać rozpuszczony kamień wodą pod ciśnieniem.

Skaling jest bezpiecznym i bardzo pożytecznym zabiegiem. Warto go wykonywać regularnie, aby zapobiegać w ten sposób powstawaniu próchnicy. Skaling nie jest bolesny – nie trzeba więc obawiać się bólu czy dyskomfortu.  Odwiedź gabinet stomatologiczny Den Med. – dentysta Zielona Góra czeka właśnie na Ciebie!