czy kolczyk w języku niszczy zęby

Biżuteria w języku – czy może niszczyć zęby?

Biżuteria w różnych miejscach naszego ciała staje się coraz bardziej popularna. Kolczyki i biżuteria w języku czy w brodzie nie są już dzisiaj czymś bardzo szalonym i rzadko spotykanym. Czy jednak właściciele takich kolczyków zastanawiają się nad ewentualnymi konsekwencjami założenia takiej wewnętrznej biżuterii?

Czy biżuteria w języku niszczy zęby?

Odpowiedź jest niestety twierdząca. U niemal 75% posiadaczy takiej biżuterii stwierdza się uszkodzenia zębów i dziąseł. Dzieje się to często nieświadomie, nawet w czasie snu. Jest wiele sytuacji w których kolczyk może uszkodzić zęba. Najbardziej paradoksalne wydaje się zwykłe kichnięcie podczas którego język nad którym nie mamy kontroli może wywinąć się i niefortunnie kolczykiem uderzyć o jedynkę, a ta może się odłamać lub co gorsza nawet pęknąć.  Najbardziej narażone są oczywiście przednie zęby, jednak cała reszta zębów też nie jest bardzo bezpieczna.

Stomatolodzy wskazują na to, iż noszenie biżuterii wewnętrznej, czy to w języku, czy w brodzie lub nawet koło (nad/pod) ust (zazwyczaj nad górną wargą) zdecydowanie powoduje liczne podrażnienia zęba. Posiadanie takiej biżuterii może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych, a w rezultacie również do rozchwiania zębów w dziąsłach. 

Czy taki element ozdoby jest nam na pewno potrzebny? Warto zastanowić się przed założeniem kolczyka w języku, brodzie, wardze czy bilans zysków i strat na pewno jest dla nas korzystny.