Wielu rodziców uważa, że zęby mleczne – skoro tylko tymczasowe i i tak wypadną, nie muszą być leczone. Nic bardziej mylnego! W tym artykule postaramy się wyjaśnić dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć.
Dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć?
Próchnica to choroba zakaźna, która szybko się rozprzestrzenia. Warto wiedzieć, że jeśli próchnica utrzymuje się na zębach mlecznych, to po ich wypadnięciu prawdopodobnie będzie również atakowała zęby stałe. Co gorsza, u malucha, który zbyt szybko straci wszystkie zęby mleczne może nastąpić deformacja żuchwy i kości szczęki nie uformują się tak jak powinny. Może się to wiązać z wadą zgryzu w późniejszym wieku. Jak leczyć zęby mleczne? Jak nie dopuszczać do ich chorowania? Jak prawidłowo dbać o higienę mleczaków?
Zęby mleczne są wyjątkowo podatne na próchnicę – zdecydowanie bardziej niż zęby stałe. Dlaczego? Winowajcą jest tutaj słabiej zmineralizowana tkanka zęba. Rodzice powinni dbać o kondycję zębów dziecka już od najmłodszych lat, a w zasadzie miesięcy. To nieprawda, że do dentysty powinno udać się na pierwszą wizytę dopiero gdy dziecku wyrżną się wszystkie zęby mleczne. Warto udać się do stomatologa gdy dziecko ma nawet 7-8 miesięcy gdy są już siekacze. Stomatolog dokładnie pokaże jak pielęgnować ząbki takiego maluszka by zadbać o ich właściwą higienę. W związku z tym, że u najmłodszych dzieci zęby rosną szybko i szybko też postępuje próchnica, by mieć pewność, że zęby dziecka są w zadowalającej kondycji, należy odwiedzać dentystę na wizytach kontrolnych co kilka miesięcy.
Czy zęby mleczne się leczy?
Oczywiście! Jeśli rodzic zareaguje odpowiednio szybko i ząb będzie do uratowania, można wyleczyć każdy ząb. Dodatkowo wizyta u stomatologa może wiązać się z atrakcją dla dzieci – w naszym gabinecie u dentysty w Zielonej Górze zakładamy kolorowe plomby dzięki czemu dziecko wizytę u stomatologa traktuje jak swego rodzaju nagrodę.
Warto w dzieciach krzewić takie postawy – prohigieniczne i prozdrowotne od najmłodszych lat. Pozwoli to zatrzymać zęby mleczne na dłużej.