co to są zęby mądrości

Co to są zęby mądrości?

Zęby mądrości, czyli popularne ósemki, mogą być źródłem nie lada kłopotów z jamą ustną. Wbrew nazwie, nie mają one nic wspólnego z inteligencją człowieka. Zęby te wyrzynają się dość późno, bo dopiero w okresie dojrzewania. Ten proces może trwać nawet do 25. roku życia. Niekiedy zęby mądrości wyrzynają się dopiero po 40. Ósemki to cztery zęby trzonowe, umiejscowione z każdej strony na końcu szczęki.

Nie każdy człowiek ma ósemki

Nie u każdego człowieka wyrzynają się zęby mądrości. Część z nas je ma, ale u niektórych nie pojawiają się nawet ich zawiązki w szczęce. Jest to spowodowane najczęściej wadami zgryzu lub brakiem miejsca w łuku zębowym. Głównym powodem jest jednak jedzenie przetworzonych pokarmów. Nasza szczęka zmniejsza się po prostu w toku ewolucji. Brak ósemek nie powoduje oczywiście, że stajemy się mniej mądrzy.

Zęby mądrości a stany zapalne

Często bywa również tak, że ząb mądrości zaczyna się wyrzynać i przestaje. Taki ząb jest bardzo narażony na liczne bakterie oraz próchnicę. Ponadto w kieszonce dziąsłowej rozwijają się stany zapalne. Należy wówczas skonsultować się ze stomatologiem, który podejmie decyzję o usunięciu ósemki.

Ósemki znajdują się na końcu szczęki, co bardzo utrudnia skuteczne ich czyszczenie. Często więc atakuje je próchnica, która może się przenieść także na inne zęby.

Ból zębów mądrości

Wyrzynaniu się zębów mądrości często towarzyszy ogromny ból. Mało kto wie, że te zęby mogą rosnąć nawet przez kilka lat. Bywa, że nie mogą one przebić się przez dziąsło, więc lekarz dentysta musi je naciąć, aby ósemka mogła się pojawić. Ból powoduje także rozpychanie się zęba w stronę siódemki, co może być przyczyną przemieszczania się zębów. Również próchnica jest przyczyną dolegliwości bólowych.

Kiedy usuwać ósemki?

Decyzję o usunięciu ósemki podejmuje zazwyczaj lekarz dentysta na podstawie pantomogramu, a zabieg najlepiej przeprowadzić u chirurga dentystycznego. Wskazaniem do usunięcia zęba mądrości może być jego częściowe zatrzymanie, próchnica, brak miejsca w żuchwie na dodatkowy ząb, częste zapalenia dziąseł, czy torbiel zębopochodna. Nie zaleca się usuwania zdrowych zębów mądrości.

Usuwanie zębów mądrości bywa niekiedy bardzo skomplikowane. Dostęp do nich jest dość utrudniony z racji tego, że znajdują się na samym końcu szczęki. Dodatkowo ich korzenie często są poskręcane.

Zęby mądrości – bezbolesne leczenie w Den Medzie

Jeżeli chcesz szybko i bezboleśnie wyleczyć lub usunąć zęby mądrości, serdecznie zapraszamy do Centrum Stomatologii Den Med w Zielonej Górze. Zabiegi przeprowadzane są przez w pełni wykwalifikowanych specjalistów w znieczuleniu.