szynowanie zębów

Szynowanie zębów

Niektóre choroby jamy ustnej, takie jak na przykład paradontoza, wymagają długiego i skomplikowanego leczenia. Jednym z końcowych etapów postępowania z chorobami przyzębia jest szynowanie zębów. Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg.

Choroby przyzębia są bardzo niebezpieczne. Mogą powodować obluzowanie się zębów, co w konsekwencji uniemożliwia normalne gryzienie i żucie pokarmów. Nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić do wypadania zębów. Jednym z najbardziej znanych i jednocześnie najgroźniejszych schorzeń jest paradontoza. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, bezwzględnie musimy zgłosić się do dentysty, który podejmie odpowiednie kroki.

Czym jest szynowanie zębów

Czasem zdarza się, że dobrane metody hamowania rozwoju chorób przyzębia nie przynoszą zadowalających efektów. Wtedy z pomocą przychodzi szynowanie zębów. Zabieg szynowania zaleca się także w przypadku bardzo zaawansowanych schorzeń. Szynowanie zębów polega na połączenie ich specjalnym materiałem. Połączone zęby są umocnione i lepiej radzą sobie przy gryzieniu i żuciu. A wszystko dlatego, że siła rozkłada się równomiernie na wszystkie zęby, a nie tylko na poszczególne i na dodatek osłabione. Szynowanie zapobiega przechylaniu, wysuwaniu czy wędrowaniu zębów. Dlatego szyny zakłada się także przy bruksizmie i po operacjach chirurgicznych, kiedy konieczne staje się umocnienie rozchwianych zębów.

Rodzaje szyn na zębach

Na zęby można nałożyć szyny tymczasowe lub stałe. Tymczasowe wykorzystuje się w leczeniu parafunkcji żucia, po zabiegach w okolicach przyzębia, a także aby ustalić równowagę zgryzu po nałożeniu opatrunku z cementu chirurgicznego. Szyny stałe dzielą się na zdejmowane i stałe, wewnątrz lub zewnątrzzębowe. Stałe szyny unieruchamiają zęby zachowując prawidłowy zgryz. Przed ich nałożeniem należy zeszlifować niektóre powierzchnie zębowe. Co ważne, szyny nie powodują dyskomfortu w jamie ustnej i są praktycznie niewidoczne z zewnątrz. Kolor szyn dobierany jest tak, by najdokładniej odzwierciedlał naturalny kolor uzębienia.

Po co zakładać szyny na zębach

Szynowanie zębów niesie wiele korzyści. Znacząco wydłuża użytkowanie zębów i opóźnia moment wszczepienia implantów lub nałożenia ruchomych uzupełnień protetycznych. Szyny na zębach hamują rozwój chorób przyzębia i podnoszą komfort życia pacjenta, umożliwiając mu normalne jedzenie. Wadą szynowania jest trudność utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ szczeliny między połączonymi zębami są zbyt wąskie, by móc je dokładnie oczyścić nićmi dentystycznymi. Przez to w szczelinach mogą gromadzić się bakterie powodujące próchnicę. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym pozwolą zachować zdrowe zęby.

Jeśli masz problem z chorobami przyzębia, jak najszybciej zgłoś się do dentysty. Stomatolog sprawdzi podłoże dolegliwości i być może uzna, że szynowanie zębów to dla nich najlepszy ratunek. A jeśli nosisz już szyny na zębach, nie zapominaj o wizytach kontrolnych, które mogą uchronić cię przed groźnymi chorobami oraz długotrwałym, bolesnym i kosztownym leczeniem. W Centrum Stomatologii Den Med zajmiemy się tobą kompleksowo.