czy ksylitol wzmacnia zęby

Czy ksylitol wzmacnia zęby?

Ksylitol od kilku lat robi prawdziwą furorę wśród pasjonatów zdrowego odżywiania. Nic dziwnego, bo ksylitol z powodzeniem zastępuje biały cukier. Jest polecany diabetykom i osobom chcącym pozbyć się zbędnych kilogramów. Ostatnio odkryto jeszcze jedną zaletę ksylitolu – ma on pozytywne działanie na zęby. Nasuwa się więc zasadnicze pytanie, czy ksylitol wzmacnia zęby?

Inna nazwa ksylitolu to cukier brzozowy, który pozyskiwany jest między innymi z kory fińskiej brzozy. To naturalny słodzik występujący również w grzybach, kolbach kukurydzy oraz niektórych owocach, takich jak śliwki, truskawki, gruszki i maliny. Ksylitol wygląda i smakuje identycznie jak cukier biały, ale jest między nimi zasadnicza różnica. Brzozowy cukier posiada aż 40% mniej kalorii niż cukier biały oraz wykazuje dużo niższy indeks glikemiczny. Stąd tak wielka popularność ksylitolu wśród osób odchudzających się i cierpiących na cukrzycę.

Wpływ ksylitolu na zęby

W ostatnim czasie ksylitol coraz częściej jest wskazywany jako dobroczynna substancja dla kondycji jamy ustnej. Ksylitol znacznie odróżnia się od pozostałych cukrów – w przeciwieństwie do nich nie fermentuje on w kontakcie z bakteriami żyjącymi w jamie ustnej. Dzięki temu nie wytwarzają się kwasy stanowiące skutek uboczny metabolizmu drobnoustrojów. To właśnie te kwasy odpowiedzialne są za osłabianie szkliwa i rozwój próchnicy. Ponadto cukier brzozowy przywraca prawidłowe pH śliny, stymuluje jej produkcję, a także znacząco powstrzymuje namnażanie się bakterii. Te właściwości sprawiają, że ksylitol znajdziemy w składzie gum do żucia. Odpowiada on za słodki smak gum.

Czy ksylitol może szkodzić?

Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, że ksylitol jest bezpieczny dla organizmu. Stosowany z umiarem korzystnie wpływa na kondycję organizmu i stan jamy ustnej. Ksylitol może wzmocnić zęby i pomóc chronić je przed próchnicą. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi regularnego szczotkowania zębów oraz kontrolnych wizyt u dentysty.