Na bóle zębów cierpią nie tylko dorośli, ale też dzieci. Niby prawda oczywista, a jednak wciąż stomatologia dziecięca jest niedoceniana i nie wszędzie można liczyć na odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów. A dentysta dla dzieci ma zadanie utrudnione. Musi bowiem nie tylko doskonale diagnozować i leczyć zęby – musi jeszcze budować przyjazną atmosferę w gabinecie i potrafić dotrzeć nawet do maluchów bojących się dentysty. Warto wybrać się do takiego profesjonalnego stomatologa dziecięcego, ponieważ choroby jamy ustnej u dzieci nie mogą czekać.
Ból zęba mlecznego
Wielu rodziców uważa, że ból zęba mlecznego nie istnieje, bo mleczaki nie mają podobno korzeni i nerwów. Poza tym szybko wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe, stałe zęby, którym należy poświecić uwagę. Nic bardziej mylnego – zęby mleczne mają przecież olbrzymi wpływ na kształt zębów stałych. Zęby mleczne bolą i są narażone na próchnicę, a do tego szybko mogą zainfekować sąsiednie zęby. Może się też zdarzyć, że nieleczona próchnica mlecznego zęba przejdzie na już wyrżnięty ząb stały. Do tego trzeba pamiętać, że ból zęba potrafi strasznie uprzykrzyć życie dorosłemu, a co dopiero dziecku. Dlaczego więc narażać własne dzieci na ból i cierpienie?
Dentysta dla dzieci – jak leczyć i chronić zęby dzieci
Leczenie ząbków u małych dzieci to nie jest prosta sprawa. Wymaga odpowiedniego podejścia lekarza do małego, często przestraszonego pacjenta. Jako rodzic powinieneś wiedzieć, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego też nie zaniedbuj higieny jamy ustnej Twojego dziecka.
Zbawienny wpływ fluoru wspomaga budowę zęba i uodparnia go na działanie kwasów bakteryjnych. Fluor znajdziemy m.in. w pokarmach, w paście do zębów, preparatach farmakologicznych. Najczęstszym zabiegiem stosowanym u dzieci jest fluoryzacja, która musi być stosowana kilkukrotnie w pewnych odstępach czasowych. Polega na pędzlowaniu zębów preparatem z fluorem bądź podanie specjalnej pianki smakowej ze związkami fluoru na specjalnej łyżeczce.
Pierwsze objawy próchnicy u dzieci pojawiają się pomiędzy 6. a 12. rokiem życia i atakują przeważnie szóstki. Na zębach trzonowych i przedtrzonowych mogą pojawić się bruzdy, które stają się trudno dostępne dla szczoteczki do zębów oraz przyrządów stomatologicznych. W takim przypadku zalecamy lakowanie szczelinowe, czyli pokrywanie zębów specjalnym preparatem zapobiegającym wnikaniu próchnicy w głąb zęba. Lakowanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla dziecka.
Innym zabiegiem chroniącym powierzchnię zęba przed próchnicą jest lakierowanie jonami fluorkowymi. Zabieg ten można stosować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Lakier przylega do zęba i stopniowo uwalnia fluor zapobiegając długoterminowo próchnicy.
Rodzicu, Twoje dziecko nie jest w stanie samo dbać o higienę jamy ustnej. Staraj się regularnie czyścić jego zęby szczoteczką już od momentu pojawienia ich się w buzi. Pamiętaj, żeby nie używać wspólnych szczoteczek do zębów, sztućców, a także nie oblizywać smoczków, lizaków ani butelek. Próchnica to choroba zakaźna.
Próchnica butelkowa
Jeśli dbasz o własne zęby i nie masz próchnicy, to Twoje dziecko prawdopodobnie również nie będzie jej miało. Ogromną rolę w profilaktyce tej choroby odgrywa dieta. Duża ilość cukru zawartego w słodyczach, napojach gazowanych, sokach, kaszkach, deserach mlecznych i owocowych niekorzystnie wpływa na stan zębów. Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest karmienie dziecka kaszką przez butelkę już po wieczornym czyszczeniu zębów. To prowadzi do tzw. próchnicy butelkowej.
Próchnica może powodować wypadanie zębów, a zęby mleczne są niezbędne do kształtowania prawidłowych odruchów żucia, trawienia i mają ogromny wpływ na rozwój mowy u dzieci. Głównym zadaniem zębów mlecznych jest jednak przygotowanie miejsca dla zębów stałych. Dlatego dbaj o zęby swojego dziecka już od samego początku.