dlaczego zęby bolą

Dlaczego bolą nas zęby?

Gdy nagle w środku nocy budzimy się z ostrym bólem zęba, a żadne środki przeciwbólowe nie działają, zadajemy sobie pytanie: “Dlaczego to tak boli?”. Może zabrzmi to dziwnie, ale ból jest nam potrzebny. Ma charakter ostrzegawczy i informacyjny. Informuje nas o jakimś stanie zapalnym. Niestety, bóle zębów zaliczane są do tych najdokuczliwszych. .

Przyczyny bólu zęba

Istnieje wiele przyczyn bólu zębów. Najczęstszą jest próchnica, która na całym świecie dotyka ponad dwa miliardy ludzi oraz brak higieny jamy ustnej. Statystycznie co dziesiąty Polak w ogóle nie myje zębów.

Na nadwrażliwość zębów cierpi również wiele Polek i Polaków. Spowodowana jest ona spożywaniem zimnych i gorących potraw, a także spożywaniem kwaśnych rzeczy. Problem może tkwić w demineralizacji szkliwa, ale przyczyn może być wiele.

Silny ból może być również spowodowany wyrzynaniem się tzw. zębów mądrości, czyli ósemek. Często towarzyszy mu stan zapalny dziąseł. Wyrzynanie się ósemek może trwać dość długo i strasznie dokuczać. Wówczas należy udać się do dentysty na konsultację.

Także obrzęknięte i zaczerwienione dziąsła mogą być przyczyną bólu. Zapalenie dziąseł może wywołać zarówno używanie zbyt twardych szczoteczek do zębów, jak i bakterie gromadzące się w płytce nazębnej.

Jak zapobiec bólom zębów?

Profilaktyka jest bardzo prosta. Wystarczy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Wystarczy szczotkować zęby po każdym posiłku pastą z fluorem. Na rynku dostępnych jest także wiele akcesoriów pomagających dbać o higienę jamy ustnej, jak szczoteczki elektryczne, irygatory do zębów, taśmy, nici czy skrobaczki do języka.

Niezależnie od wieku zaleca się również ograniczenie ilości spożywanych cukrów, który jest główną przyczyną powstawania próchnicy. Od dawna wiadomo, że biały cukier uszkadza szkliwo, co może być przyczyną bólu zębów.

Dodatkowo warto raz na pół roku odwiedzić stomatologa i zrobić przegląd zębów. Jeśli dentysta stwierdzi jakieś ubytki, niezwłocznie należy je wyleczyć. Nic tak nie zapobiega bólom zębów jak wizyta u dentysty.