sposoby na ból zęba

Sposoby na ból zęba

Czasami ból zęba dopada nas w najmniej spodziewanych momentach. Warto wiedzieć jak w środku nocy pomóc sobie by przetrwać do wizyty u dentysty. Oczywiście zalecamy jak najpilniejszą wizytę u stomatologa, ponieważ ból oznacza już coś poważniejszego niż tylko drobny ubytek. Ból zęba potrafi dokuczyć – pacjent może mieć wrażenie, że ból dociera aż do wnętrz mózgu lub zatok, co powoduje spory dyskomfort i kiepskie samopoczucie. Dentysta Zielona Góra z pewnością nie odmówi przyjęcia pacjenta z bólem zęba.

Poznaj sposoby na uśmierzenie bólu zęba i pomóż sobie zanim trafisz na fotel dentystyczny!

  1. Jeśli ból jest łagodny, a ty masz w domu łagodne środki przeciwbólowe, wybierz paracetamol. Przy mocniejszym bólu lepiej zastosować niesteroidowy lek przeciwzapalny  i przeciwbólowy, np. ibuprofen.
  2. Jeśli bolą cię dziąsła, przepłucz jamę ustną rumiankiem lub szałwią (herbata ekspresowa lub zioła do zaparzania).
  3. Jeśli ząb boli mocno i jesteś w stanie zlokalizować ząb z którego wywodzi się źródło bólu, nasącz wacik kosmetyczny olejkiem goździkowym i wsuń go w przestrzeń przy tym zębie. Podobne działanie uśmierzające może zapewnić olejek kamforowy, jodłowy lub krople walerianowe.
  4. Są pacjenci którym pomaga masaż kolisty punktu na dłoni, tzw. akupresura. Jeśli boli się ząb po lewej stronie, masuj prawą dłoń i odwrotnie) – masujemy punkt na dłoni gdzie łączą się kości palca wskazującego i kciuka.
  5. Ulgę przyniosą również kompresy z lodu i zimne okłady.

Mamy nadzieję, że ból zęba nigdy Was nie zaskoczy, jednak na wszelki wypadek zapamiętajcie sprawdzone domowe metody walki z tym koszmarnym wrogiem! A najlepiej stawiajcie się na regularnych kontrolach u stomatologa