wpływ papierosów na jamę ustną

Wpływ papierosów na jamę ustną

Nie od dziś wiadomo, że substancje smoliste zawarte w papierosach niekorzystnie oddziałują na ludzki organizm. Zęby i dziąsła palaczy są nie tylko przebarwione, ale i narażone na liczne choroby. Wystarczy spojrzeć na opakowanie paczki papierosów, żeby się przekonać, że palenie ma zdecydowanie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Niestety, wielu palaczy ignoruje drastyczne obrazki, często wywołujące obrzydzenie.

Jaki jest wpływ papierosów na jamę ustną?

Wiele osób myśli, że jedynym skutkiem ubocznym palenia papierosów jest nieprzyjemny oddech zaraz po zapaleniu. Owszem, brzydki zapach z ust po papierosach to coś, czego nie da się łatwo ukryć. Jednak negatywny wpływ papierosów na jamę ustną to znacznie więcej niż tylko nieświeży oddech. Regularne palenie papierosów niesie wiele minusów dla całego organizmu, nie tylko dla zębów i dziąseł. W tym artykule jednak skupimy się na wymienieniu problemów z jamą ustną, jakie może wywołać codzienne puszczanie dymka.

Próchnica i nieświeży oddech

Palący o wiele bardziej narażeni są na próchnicę zębów oraz ich utratę niż osoby niepalące. Często towarzyszy im nieświeży oddech, bardzo trudny do zniwelowania. Nawet dbając o właściwą higienę zębów nie uda się całkowicie usunąć przykrego zapachu z ust. Palący często więc jedzą dużo cukierków i gum mających na celu odświeżyć oddech. Niestety, zawarty w nich cukier przyczynia się do rozwoju próchnicy, więc koło się zamyka.

Choroby przyzębia

Nikotyna i inne substancje zawarte w papierosach powodują choroby przyzębia, przez co dziąsła zaczynają krwawić, są obrzęknięte i rozpulchnione. Błona śluzowa jamy ustnej również jest narażona na działanie dymu tytoniowego. Powoduje to powstawanie licznych owrzodzeń i nadżerek, niekiedy bardzo trudnych do wyleczenia. Bo trzeba wiedzieć, że palenie utrudnia gojenie się ran.

Palenie może prowadzić do zgonu

Wielu palących cierpi także na paradontozę, co może skutkować wypadaniem zębów. Palenie papierosów przyczynia się również do rozwoju raka, nie tylko jamy ustnej i warg. Choroba ta nierzadko prowadzi do zgonu.

Groźne bakterie beztlenowe

Dym tytoniowy bardzo wpływa na rozwój bakterii beztlenowych w jamie ustnej, które mogą prowadzić np. do bardzo groźnej zgorzeli zęba. Zgorzel zęba to bardzo niebezpieczne zapalenie miazgi zębowej, co stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Jak chronić zęby paląc papierosy?

Najlepszym sposobem na uniknięcie tych chorób jest oczywiście rzucenie palenia, co wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Z pomocą przychodzi również medycyna estetyczna. W Centrum Stomatologii Den Med zajmujemy się m.in. profesjonalnym wybielaniem zębów. Chętnie pomożemy również w profilaktyce chorób zębów.

Palenie papierosów powoduje:

  • przebarwienia zębów
  • próchnicę
  • paradontozę
  • choroby dziąseł i przyzębia
  • owrzodzenia i nadżerki w jamie ustnej
  • raka
  • wypadanie zębów