guma do żucia a zęby

Guma do żucia – pomaga czy szkodzi?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez gumy do żucia. Sięgamy po nią po posiłku przekonani, że zapewni nam to zdrowe zęby i świeży oddech. Czy rzeczywiście guma do żucia jest bezpieczna dla zębów? Przeanalizujmy plusy i minusy żucia gumy.

Plusy gumy do żucia

Żucie bezcukrowej gumy polecane jest po posiłku, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów szczoteczką i pastą. Taka guma pozwoli oczyścić jamę ustną z resztek pokarmowych i przywrócić właściwy poziom pH w ustach (poprzez zwiększone wydzielanie śliny). Dzięki temu możemy zapobiec atakom bakterii i w konsekwencji wystąpieniu próchnicy. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Oczywiście wybierać należy tylko gumy bez dodatku cukru – tylko takie zdadzą swoją rolę i uchronią przed próchnicą. Żuć gumę powinno się przez 10-15 minut. Ten czas w zupełności wystarczy do oczyszczenia jamy ustnej i do unormowania się poziomu pH.

Guma do żucia – minusy

Dłuższy czas żucia gumy może mieć negatywne konsekwencje. Długotrwałe i częste żucie gumy może doprowadzić do obciążenia stawu skroniowo-żuchwowego i przerostu mięśni żwaczy. Może się to objawiać np. częstymi bólami głowy czy nawet asymetrią twarzy. Nieprzyjemnym efektem nadużywania gumy do żucia może być też bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami. Bruksizm z kolei może doprowadzić do zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego.

Poza tym żując gumy z cukrem narażamy się na zwiększone ryzyko próchnicy. Gumy zawierające cukier mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy, ponieważ cukier stanowi pożywkę dla bakterii w jamie ustnej, które produkują kwasy uszkadzające szkliwo.

Czy warto więc sięgać po gumę do żucia? Tak, należy tylko pamiętać, by w spożywaniu gumy zachować umiar. Guma do żucia świetnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy umycie zębów szczoteczką jest niemożliwie. Pamiętajmy jednak, że guma nigdy nie zastąpi porządnego szczotkowania.