jak wybrać odpowiednią pastę do zębów

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa na drodze do zdrowych zębów. Odpowiednio dobrana szczoteczka i pasta to zębów mogą zdziałać naprawdę wiele. Na rynku mamy ogromny wybór past do zębów. Podpowiemy jak wybrać odpowiednią pastę do zębów.

Skład pasty do zębów

Większość past do zębów zawiera składniki ścierne i polerujące. Są to na przykład sole glinu, uwodniona krzemionka i węglan wapnia. Mają one za zadanie usuwać osad i kamień nazębny. W składzie past do zębów znajdziemy także detergenty, które wywołują pienienie się pasty oraz zmiękczają związki organiczne w płytce nazębnej i usprawniają ich wypłukiwanie. Pasta do zębów zawiera fluor, który pełni ważną rolę w dbaniu o zdrowie naszych zębów. Podczas mycia zębów fluor wbudowuje się w szkliwo, tworząc barierę wzmacniającą i chroniącą przed bakteriami i kwasami. Szczotkując zęby pastą z fluorem możliwe jest odbudowanie świeżych ubytków w szkliwie jeszcze zanim rozwinie się w nich groźna próchnica. Do past często dodaje się oktapinol i triklosan, które również wspierają walkę z próchnicą. Pasty wzbogacone o substancje smakowe i zapachowe pozostawiają uczucie świeżości w jamie ustnej.

Rodzaje past

Wybierając pastę do zębów powinniśmy się kierować specyfiką naszych zębów. Istnieje bowiem kilka rodzajów past do zębów, które mogą być pomocne na dolegliwości w jamie ustnej.

 Pasta na nadwrażliwe zęby – osłonięte szyjki zębowe wymagają specjalnego traktowania. Gdy dochodzi do cofnięcia się linii dziąseł i osłabienia warstwy szkliwa, trzeba sięgnąć po pastę na nadwrażliwe zęby. Taka pasta powinna zawierać składniki zakłócające przewodzenie bodźców bólowych i jednocześnie uśmierzające ból (sprawdzają się tu np. związki potasu). W takiej paście muszą się też znaleźć składniki, które uszczelnią ujścia kanalików zębiny – aminofluorki, sole wapnia, związki strontu i szczawiany. Pamiętajmy też, że pasta powinna mieć niski poziom ścieralności – ok. 30 RDA (Radioactive Dentin Abrasion).

• Pasta wybielająca – aby usunąć powstające na zębach przebarwienia, trzeba sięgnąć po przeznaczoną do tego zadania pastę. W takich pastach znajdziemy składniki odpowiedzialne za przywrócenie naturalnego koloru zębów – między innymi uwodnioną krzemionkę, nadtlenek wodoru, sodę czy sok z cytryny. Uważajmy jednak i czytajmy skład na opakowaniu, ponieważ niektóre pasty wybielające mogą uszkadzać szkliwo.

• Pasta zapobiegająca paradontozie – gdy na zębach zbiera się płytka nazębna, która następnie twardnieje i zmienia się w kamień, dziąsła oddalają się od zębów. Powstają kieszonki, będące doskonałym miejsce do rozwoju bakterii i stanów zapalnych. Skutkuje to między innymi krwawieniem z dziąseł, a w konsekwencji paradontozą. Paradontoza to bardzo groźna choroba powodująca wypadanie zębów. Pasta do zębów nie wyleczy paradontozy, ale pomoże opanować stan zapalny dziąseł. Paradontozie lepiej zapobiegać niż ją leczyć, dlatego gdy mamy problemy z dziąsłami, sięgajmy po pasty zawierające olejki i wyciągi z ziół, takich jak szałwia, rumianek, arnika, kora dębu, tymianek. Wykazują one działanie odkażające, przeciwbakteryjne i ograniczające krwawienie dziąseł. Do past dodaje się też często alantoine i mleczan glinu – przyspieszają one gojenie ranek i działają regenerująco.

Jeśli mamy wątpliwości, która pasta do zębów będzie dla nas najlepsza, warto zasięgnąć porady eksperta w gabinecie stomatologicznym. Dentysta z pewnością doradzi i ułatwi wybór odpowiedniej pasty do zębów.