leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe – endodoncja

Jeśli boli ząb, a do tego pojawia się uczucie rozpierającego ciśnienia, ucisk na zakończenia nerwowe i ból promieniujący – to ewidentnie wskazuje, że prawdopodobnie konieczne będzie leczenie kanałowe. Chory ząb z zewnątrz może wyglądać zdrowo – w 90% przypadków leczenia kanałowego, źródło choroby jest niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne, potocznie zwane kanałowym (od kanałów w zębie), polega na bardzo starannym i dokładnym, zupełnym usunięciu zaatakowanej przez bakterie tkanki miazgi i wypełnieniu przestrzeni wewnątrz korzeni zęba materiałem neutralnym dla organizmu. W tym celu w naszej przychodni wykorzystywane są ćwieki guttaperchowe – według nas jest to najlepsza z dostępnych metod.

Leczenie kanałowe jest długotrwałe i kosztowne, ze względu na pracochłonność i czasochłonność tego zabiegu. Dlatego lepiej jest profilaktycznie leczyć zęby niż czekać aż leczenie kanałowe będzie jedynym ratunkiem. Jednak są sytuacje, w których leczenia endodontycznego nie da się uniknąć.

Zęby przednie posiadają najczęściej jeden kanał, przedtrzonowe dwa, a trzonowe trzy lub cztery.

Narzędzia stomatologiczne w leczeniu endodontycznym

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, jest leczeniem precyzyjnym, bardzo dokładnym i dość inwazyjnym. Dlatego też stomatolog będzie przy nim operował również innymi narzędziami. Specjalistyczny sprzęt i szereg indywidualnie dobranych preparatów zapewniają leczenie na najwyższym poziomie. Mamy gwarancję, że ząb na długo pozostanie zdrowy.

W naszym Centrum Stomatologicznym każdy ze stomatologów korzysta z mikroskopu, endometru i mikrowiertarki endodontycznej. Dzięki mikroskopowi może szybko i sprawnie odnaleźć kanały i dokładniej je opracować. Endometr pozwala zmierzyć głębokość (długość) kanału, a mikrowiertarka endodontyczna umożliwia maszynową pracę wewnątrz kanału.

Podstawą do prowadzenia leczenia kanałowego jest zawsze badanie RTG lub pantomograficzne. Dzięki odpowiedniej diagnostyce, leczenie w oparciu o dokładne zdjęcie zęba oraz z użyciem mikroskopu, będzie niezwykle dokładne i precyzyjne.

Nowoczesny sprzęt i aparatura diagnostyczna pozwalają przeprowadzić kompleksowe leczenie endodontyczne, czasami nawet na jednej wizycie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, ponieważ bez znieczulenia mógłby być bolesny. Pacjentowi podaje się znieczulenie nie tylko po to, aby zneutralizować ból, ale również dlatego, by uspokoić go i zapewnić mu maksimum komfortu w czasie trwania tak długiego zabiegu. 

Leczenie kanałowe – im szybciej, tym lepiej

Z leczeniem zęba nie można zwlekać. Możliwość podjęcia leczenia kanałowego to w zasadzie ostatni dzwonek do ratowania zęba. Jeśli nie podejmiemy próby ratowania zęba, może dojść do rozpadu gnilnego miazgi, czyli do powstania popularnej zgorzeli. Jest to stadium chorobowe bardzo groźne, z czego wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy i problem ten bagatelizuje.

Infekcja w tak chorym zębie może przedostać się poza wierzchołek korzenia do ozębnej, a tam mogą powstawać zmiany ropne, torbiele, które niszczą kość.  Takim zmianom towarzyszą często gorączka, silny ból, obrzęk – mogą stanowić zagrożenie dla życia.