bezbolesne leczenie próchnicy

Bezbolesne leczenie próchnicy

Chyba każdy z nas słyszał o próchnicy zębów. Czym jest tak naprawdę próchnica? Proces próchnicy to postępujące niszczenie twardej struktury zęba, a prowadzą do tego kwasy bakteryjne. Dział stomatologii zwany stomatologią zachowawczą zajmuje się więc zapobieganiem i leczeniem próchnicy. Bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej, zamieniają część spośród spożywanych przez nas cukrów w szkodliwe kwasy. One z kolei niszczą twardą strukturę zęba. Ząb zaatakowany próchnicą traci swoją twardość i staje się zdecydowanie mniej wytrzymały. Dlatego tak ważne jest szybkie leczenie próchnicy.

Leczenie próchnicy obejmuje:

  • Hamowanie procesów próchniczych;
  • Zapobieganie nawrotom próchnicy;
  • Odbudowywanie niszczejących i zniszczonych tkanek zęba;
  • Ratowanie zdrowej żywej miazgi zębowej.

Jak zapobiegać próchnicy?

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej oraz zabiegi profilaktyczne wystarczają, by chronić zęby przed próchnicą. Do zabiegów tych zaliczamy między innymi usuwanie kamienia, piaskowanie i fluoryzację. Jak przebiega leczenie próchnicy? W pierwszej kolejności ząb musi zostać oczyszczony w chorej tkanki – proces ten przebiega przy użyciu odpowiedniego wiertła i zwany jest popularnie borowaniem. Inną metodą, która nie wymaga bezpośredniego borowania zęba wiertłem jest metoda abrazji powietrznej. Zniszczona, pozbawiona wapna spróchniała część tkanki miękkiej zęba jest usuwana z użyciem strumienia drobnego piasku (tlenek glinu). Tlenek glinu jest pod ciśnieniem kierowany na ubytek w zębie i ‘wykrusza go’. Metoda abrazji powietrznej pozwala uniknąć nieprzyjemnego uczucia drżenia czy też wiercenia, ponieważ stomatolog właściwie nie dotyka zęba.

Czy konieczne będzie znieczulenie?

Jeśli pacjent jest wyjątkowo wrażliwy na działanie wiertła, lepiej podać znieczulenie miejscowe, co pozwoli mu ominąć szereg ewentualnych nieprzyjemnych doświadczeń. Stosowane przez nas środki znieczulające są bezpieczne, a ich podanie jest niemal bezbolesne. Znieczulenie w 100% eliminuje jakikolwiek ból. Należy jednak pamiętać, że odgłosy/odczucia borowania i opór czy odczucia dźwiękowe nie zostaną wyeliminowane nawet po podaniu znieczulenia.

Leczenie próchnicy w Den Med – bezpieczeństwo i poczucie komfortu

Wieloletnie doświadczenie z różnymi pacjentami nauczyło Nas, że pomimo tego iż medycyna poszła do przodu i metody leczenia są coraz mniej inwazyjne, stomatolog jest nadal lekarzem, którego społeczeństwo boi się najbardziej. Dokładamy wszelkich starań do tego aby pacjent czuł się u nas komfortowo i przyjemnie. Ograniczamy ingerencję w ząb do minimum, przy czym lekarz zawsze stara się przyjąć odpowiednie do pacjenta indywidualne podejście. Jeśli jest taka konieczność i pacjent boryka się np. z dentofobią, lekarz może zalecić podanie łagodnych środków uspakajających i relaksujących. Poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do lekarza jest bardzo ważne – bez nich nawet najlepszy specjalista nie wyleczy dobrze zęba, ponieważ przerażony pacjent mu na to nie pozwoli. Liczymy się z państwa lękami i obawami, dlatego chętnie opowiadamy o procesie leczenia i o tym co będziemy robić w danej chwili – podtrzymanie kontaktu z pacjentem wielu naszym pacjentom pomaga szybko przejść cały proces leczenia, po którym pytają tylko „To już?”?