zioła wzmacniające zęby

Zioła wzmacniające zęby

Lecznicza moc ziół znana jest już od wieków. Niektóre zioła warto stosować przy problemach jamy ustnej. Podpowiadamy, jakie zioła najlepiej zadbają o nasze zęby i dziąsła.

Gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości w jamy ustnej, ulgę możemy znaleźć w zielarskiej apteczce. Naturalne metody uśmierzania bólu stosowały już nasze babcie i prababcie. Pamiętajmy jednak, że żadne zioła nie zastąpią wizyty w gabinecie stomatologicznym i profesjonalnej porady dentystycznej.

Z dobroczynnej mocy ziół najlepiej korzystać profilaktycznie. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych schorzeń. Odpowiednio dobrane zioła wykazują działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Wzmacniają włosowate naczynia krwionośne i podnoszą odporność błony śluzowej w jamie ustnej na ataki groźnych drobnoustrojów.

Jedną z najczęściej polecanych roślin na problemy z zębami jest rumianek. Świetnie sprawdza się przy leczeniu stanów zapalnych i ran w jamie ustnej. Napar z rumianku pomaga leczyć pleśniawki, a także łagodzi ból przy wyrzynających się ząbkach u dzieci. Z kolei ziele tymianku i kłącze tataraku mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Warto zaopatrzyć się też w kwiat malwy i siemię lniane – osłaniają i powlekają dziąsła niewidzialna ochroną. Przyniosą ulgę w przypadku podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej.

Gdy dopadnie nas krwawienie z dziąseł, dobrze mieć pod ręką korę dębu. Natomiast przy silnym bólu spowodowanym zapaleniem dziąsła, doskonale sprawdzi się napar z szałwiiarniki lub tymianku. Zioła te mają działanie przeciwzapalne i ściągające. Ziołowe płukanki warto stosować regularnie, aby utrzymać dobrą kondycję zębów i dziąseł. Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. W przypadku utrzymującego się bólu i niepokojących objawów, koniecznie wybierzmy się po poradę do sprawdzonego gabinetu dentystycznego.