Ponad 30% Polaków uskarża się na nadwrażliwość zębów. Nieprzyjemny ból wywołany na skutek bodźców termicznych staje się plagą współczesności. Dyskomfort po kontakcie z gorącym lub zimnym jedzeniem to pierwszy objaw nadwrażliwości zębów. Ale spokojnie, nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw. Nadwrażliwość zębów bowiem można, a nawet trzeba leczyć.
Nadwrażliwość zębów
Ponad 30% Polaków uskarża się na nadwrażliwość zębów. Nieprzyjemny ból wywołany na skutek bodźców termicznych staje się plagą współczesności. Dyskomfort po kontakcie z gorącym lub zimnym jedzeniem to pierwszy objaw nadwrażliwości zębów. Ale spokojnie, nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw. Nadwrażliwość zębów bowiem można, a nawet trzeba leczyć.
Objawy nadwrażliwości zębów
Jesz pyszne lody, pijesz gorącą herbatę, zajadasz kwaśne jabłko i czujesz przeszywający ból zębów lub dziąseł. A może mycie zębów stało się torturą, bo każdy kontakt ze szczoteczką sprawia, że przechodzą cię ciarki bólu. To sygnał, że twoje zęby potrzebują pomocy. Skąd się bierze nadwrażliwość zębów?
Przyczyny nadwrażliwości
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania nadwrażliwości zębów jest słabe szkliwo. Każdy ząb składa się z zębiny i ulokowanej w jej wnętrzu silnie unerwionej miazgi. Z miazgi przez zębinę biegną w kierunku szkliwa tysiące kanalików pełnych płynu tkankowego. W płynie tym zawarte są włókna nerwowe. W momencie gdy szkliwo zęba jest osłabione lub uszkodzone, kanaliki są otwarte i przewodzą bodźce bólowe. Najmocniej ból odczuwany jest w odsłoniętych szyjkach zębowych, które pozbawione są ochrony dziąseł i pokrywa je słabo zmineralizowana warstwa szkliwa.
Nadwrażliwość zębów może być spowodowana również poprzez nagromadzony kamień nazębny. Wciska się on pod zęby i odsłania szyjki, przez co zwiększa podatność na odczuwanie bólu. Niestety, z wiekiem dziąsła się cofają i narażają zęby na nadwrażliwość. Nie bez winy są także twarde szczoteczki do zębów oraz zabiegi stomatologiczne, takie jak wybielanie.
Leczenie nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów można leczyć kilkoma sposobami. Przede wszystkim warto odwiedzić dentystę, który pomoże odnaleźć przyczynę bólu. Jeśli winowajcą okaże się kamień nazębny, stomatolog usunie kamień i doradzi, jak dbać o zęby na co dzień, by zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia kamienia. Istnieją także domowe porady, które pomogą pozbyć się problemu nadwrażliwych zębów.
- Zęby powinno się myć po każdym posiłku (absolutne minimum to rano i wieczorem). Pamiętajmy, że szczotkować zęby należy ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zębów. Wiele osób błędnie szczotkuje zęby w kierunku poziomym, co uszkadza dziąsła i odsłania szyjki zębowe. Jeśli mamy wątpliwości, czy dobrze myjemy zęby, poprośmy o radę dentystę, który zaprezentuje nam prawidłową technikę.
- Zimne napoje starajmy się pić przez słomkę, aby jak najkrócej miały styczność z zębami.
- Po zjedzeniu owoców (przede wszystkim cytrusów) odczekajmy minimum 30 minut przed umyciem zębów. Soki z owoców osłabiają bowiem szkliwo.
- Zaleca się używanie pasty o niskim poziomie ścieralności, najlepiej bez drobinek. Warto zakupić specjalną pastę przeznaczoną do zębów wrażliwych.
- Stosujmy płyny do płukania jamy ustnej, które chronią szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów. Dobrze też używać nici dentystycznej.
- Używajmy wyłącznie miękkich szczoteczek i myjmy zęby delikatnie, bez mocnego przyciskania szczoteczki do powierzchni zębów.
Nadwrażliwość zębów to przypadłość, której nie da się wyleczyć w jeden dzień. Konieczna jest zmiana nawyków podczas higieny jamy ustnej. Pomogą z pewnością regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta w porę zainterweniuje, gdy z naszymi zębami zacznie dziać się coś niepokojącego. Nie bójmy się więc odwiedzić stomatologa. Dzięki temu będziemy mogli bez bólu zajadać ulubione potrawy.