Ostatnimi czasy na rynku pojawił się preparat, który wśród Polaków zasiał ziarno niepewności: to mam tą halitozę czy nie? Czym jest halitoza? Jakie są jej przyczyny, objawy i jak postępować by się wyleczyć? O tym wszystkim w naszym krótkim artykule.
Czym jest halitoza? Jakie są jej przyczyny, objawy i jak postępować by się wyleczyć? O tym wszystkim w naszym krótkim artykule.
Halitoza to najogólniej rzecz ujmując brzydki i dość nieprzyjemny zapach z ust. Przy czym należy podkreślić, iż ów brzydki zapach nie wynika ze zjedzenia pokarmów wywołujących nieprzyjemny zapach, takich jak cebula, czosnek czy alkohol. Halitoza rzadko kiedy bywa groźnym objawem przewlekłej choroby, schorzenia, jednak nie można tego w 100 % samodzielnie wykluczyć, dlatego też tak ważna jest wizyta kontrolna u stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zdiagnozujemy przyczynę halitozy, to z pomocą lekarza z pewnością uda nam się pozbyć tej uciążliwej przypadłości.
Po pierwsze – umów się na wizytę do stomatologa. Dentysta w Zielonej Górze przyjmie Cię na wizytę konsultacyjną, na której sprawdzi stan zdrowia i kondycję zębów, dziąseł, języka. W około 90% przypadków, halitoza wywoływana jest przez bakterie (głównie beztlenowe) znajdujące się w jamie ustnej. Bakterie namnażają się w naszych ustach jeśli nieprawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej. Największym siedliskiem bakterii jest język, gdyż wiele osób zapomina o czyszczeniu języka. Obok nieczyszczonego języka, mocnym siedliskiem bakterii są duże ubytki na płytkach zębów, nieusunięte korzenie zębów (bez koron) oraz zgorzel. Są również takie sytuacje (jak np. owrzodzenie dziąseł, grzybica ust, podniebienia, angina) gdy twojemu oddechowi również towarzyszy brzydki zapach. Brzydki zapach w ustach może również być niegroźnym następstwem takich okoliczności jak radioterapia czy chemioterapia, menopauza, zapalenia ślinianek czy palenie papierosów.
Jeśli lekarz pierwszego kontaktu lub dentysta stwierdzi, że przyczyna halitozy nie leży w zębach, dziąsłach lub języku, odeśle do laryngologa. Laryngolog zbada Cię na okoliczność anginy, zapalenia zatok, ostrej infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli cierpisz na anginę, w tzw. kryptach czyli zagłębieniach w migdałach gromadzi się ropna wydzielina, która ma bardzo mocny nieprzyjemny zapach. Jeśli cierpisz na zapalenie zatok, możesz również męczyć się z objawami spływającego po ścianach gardła kataru, który również może powodować brzydki zapach z ust.
Jeśli laryngolog stwierdzi, że przyczyna nie leży po stronie układu oddechowego, odeśle Cię na badania do lekarza internisty, który zleci inne badania niezbędne do wykluczenia poważnych schorzeń. Może zdarzyć się, że niemiły zapach z ust powodowany jest przyjmowanymi przewlekle lekami (np. na astmę), problemami z florą bakteryjną układu pokarmowego lub chorobą wrzodową czy refluksem. Nieco poważniejsze schorzenia takie jak cukrzyca, zapalenie nerek, zapalenie wątroby, niewydolność nerek.
Jak możesz zapobiec halitozie powodowanej przez bakterie w jamie ustnej? Przestrzegaj zasad prawidłowej higieny jamy ustnej:
- Myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez przynajmniej 3 minuty
- Czyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną lub specjalną szczotką
- Myj język specjalną szczoteczką
- Jeśli nosisz aparat, protezę dbaj o czystość tych elementów „wyposażenia” jamy ustnej
- Jeśli cierpisz na choroby przyzębia, zadbaj o irygator i odpowiedni lek do wykonywania irygacji oczyszczających jamę ustną