plomby amalgamatowe

Plomby amalgamatowe – dlaczego są groźne i dlaczego warto je wymienić?

Amalgamat stomatologiczny to wypełnienie stomatologiczne, stworzone na bazie rtęci i srebra, cyny, miedzy, kadmu, cynku. Od dawien dawna stosowany w stomatologii jako wypełnienie ubytku. Aktualnie odchodzi się od stosowania takich plomb, ponieważ niesie to za sobą wiele negatywnych konsekwencji. DENTYSTA ZIELONA GÓRA PODPOWIADA!

Amalgamat stomatologiczny – co to jest

Amalgamat stomatologiczny to wypełnienie stomatologiczne, stworzone na bazie rtęci i srebra, cyny, miedzy, kadmu, cynku. Od dawien dawna stosowany w stomatologii jako wypełnienie ubytku. Aktualnie odchodzi się od stosowania takich plomb, ponieważ niesie to za sobą wiele negatywnych konsekwencji ( wypełnienie jest brzydkie, pacjent i lekarz mają bezpośredni kontakt z toksyczną rtęcią, a dodatkowo w procesie kremacji zwłok ludzkich do atmosfery uwalnia się zbyt dużo rtęci. Prawdopodobnie każdy z nas ma choć niewielkie amalgamatowe wypełnienie – kiedyś było ono bardzo popularne, a w zasadzie od kilkunastu lat plomby światłoutwardzalne z materiałów bardziej przyjaznych człowiekowi i środowisku znajdują zastosowanie.

Dlaczego warto wymienić takie plomby na nowoczesne?

Po pierwsze kwestia estetyczna – ząb z taką plombą amalgamatową wygląda po prostu brzydko – jest sprawny, ale czarna/szara plama na zębie wyraźnie rzuca się w oczy i szpeci uśmiech. Po drugie, z plomb amalgamatowych uwalniają się opary rtęci, które przenikają bezpośrednio do organizmu i mogą kumulować się w tkankach naszego ciała. Zatrucie rtęcią jest śmiertelnie niebezpieczne – lepiej więc unikać ryzyka i je minimalizować.

Co zamiast wypełnienia amalgamatowego?

Istnieje przynajmniej kilka alternatywnych wypełnień. Zamiast amalgamatu można zastosować materiały glasjonomerowe lub materiały kompozytowe na bazie żywicy (także takie, które zostały poddane modyfikacjom polikwasem). Według Światowej Organizacji Zdrowia są one nieco mniej trwałe, ale zdecydowanie bezpieczniejsze! Warto więc wybrać się  na wymianę plomby amalgamatowej na nową, lepszą i zdrowszą. Przy okazji dentysta będzie mógł tez poprawić wygląd zęba.