sposoby na nieświeży oddech

Skutecznie sposoby na świeży oddech

Nieprzyjemny zapach z ust to zmora wielu osób. Jak sobie z tym radzić? Poznaj skuteczne sposoby na świeży oddech i odetchnij z ulgą.

Przyczyn brzydkiego zapachu z buzi może być wiele. Od zwykłych zaniedbań w higienie jamy ustnej, po groźne choroby. Warto więc wypróbować wszystkie proponowane przez nas sposoby na świeży oddech.

1. Higiena jamy ustnej – często nieprzyjemny zapach jest konsekwencją nieodpowiedniej higieny. Zacznij więc od dokładnego szczotkowania zębów i sięgnij po płyn do płukania jamy ustnej i nitkę dentystyczną. Dzięki temu usuniesz resztki pokarmowe z nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Nie zapomnij o oczyszczeniu języka! To na nim gromadzi się mnóstwo bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach z ust.

2. Wizyta u dentysty – koniecznie odwiedź gabinet stomatologiczny. Bardzo często za nieświeży oddech odpowiedzialna jest próchnica, kamień nazębny, stany zapalne dziąseł i przyzębia czy chore korzenie zębowe. Wyleczenie ubytków i chorób jamy ustnej pomoże uzyskać świeży oddech.

3. Zmień dietę i pij dużo wody – wyeliminuj lub ogranicz jedzenie cebuli, czosnku, ostrej papryki, wędzonych ryb i mocno przyprawionych potraw. Pij dużo wody, aby wypłukiwać bakterie i nie dopuszczać do wysuszenia śluzówek. Dobrze też ograniczyć picie mocnej herbaty i kawy oraz alkoholu. Wrogiem świeżego oddechu jest dym papierosowy i najlepiej całkowicie zrezygnować z palenia. Możesz sięgnąć po bezcukrową gumę lub jabłko – pobudzą one wydzielanie śliny i oczyszczą jamę ustną.

4. Sięgnij po zioła – płukanki ziołowe to doskonały sposób na świeży oddech. Napary z rumianku lub szałwii działają odkażająco i antybakteryjnie.

5. Odwiedź lekarza – jeśli mimo odpowiedniej higieny i diety wciąż dokucza nam brzydki zapach, problem może być bardziej złożony. Przyczyną może być na przykład choroba gardła lub błony śluzowej jamy ustnej, a nawet stan zapalny zatok. Warto więc odwiedzić laryngologa. Za nieświeży oddech mogą być też odpowiedzialne zaburzenia trawienne, cukrzyca bądź gruźlica. Wizyta u gastrologa, internisty lub pulmonologa powinna rozwiązać problem.