higiena jamy ustnej dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci

Naukę zdrowych nawyków i utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej warto zacząć jak najwcześniej. Próchnica atakuje ząbki bardzo szybko i ani się obejrzymy, a zęby malucha trzeba będzie leczyć. Lepiej więc zawczasu zadbać o czyste ząbki i nauczyć dzieci pożądanych zachowań.

Wielu rodziców za higienę jamy ustnej niemowlaków zabiera się dopiero w momencie pojawienia się pierwszych ząbków. To błąd! Zanim bowiem zaczną pojawiać się ząbki, powinniśmy po każdym karmieniu malucha przecierać mu dziąsła gazikiem zwilżonym wodą. Możemy też kupić specjalną szczoteczkę dla najmłodszych, która przypomina gryzak. Dzięki takiej szczoteczce można przyzwyczajać dziecko do mycia zębów.

Gdy w jamie ustnej naszej pociechy zaczynają rosnąć ząbki, na początek możemy je tylko wycierać tak, aby nie wywołać u dziecka bólu. W początkowej fazie wzrostu zębów bowiem dziąsła maluszka są bardzo wrażliwe i obolałe. A nie chcemy przecież, aby niemowlak nabył złych skojarzeń z myciem zębów. Gdy ząbki wyrżną się już całe możemy stosować szczoteczkę nakładaną na palec jak naparstek. Zbudowana jest z silikonowych włosków czyszczących zęby. Z czasem warto wprowadzić normalną szczoteczkę do zębów przeznaczoną dla dziecka w określonym wieku. Zwróćmy uwagę na wielkość główki, grubość rączki i długość włosia. Do mycia zębów wybierajmy pasty przeznaczone dla dzieci – są one delikatniejsze.

Myjąc zęby dziecku bądźmy niezwykle ostrożni i delikatni, by nie sprawić bólu maluchowi. Z czasem dziecko może szczotkować zęby samodzielnie, ale pod naszą kontrolą. Im szybciej dziecko nauczy się prawidłowego mycia zębów, tym lepiej.

Pamiętajmy też, że pojawienie się pierwszych ząbków to ostatni dzwonek na pierwszą wizytę u dentysty. Gabinet Stomatologiczny Den Med zaprasza na wizyty adaptacyjne dla najmłodszych.