zęby mądrości

Spór o zęby mądrości

Popularnie nazywanie zębami mądrości trzonowe ósemki nie cieszą się dobrą opinią. Wyrastają jako ostatnie zęby w jamie ustnej i często przysparzają wielu problemów. To właśnie ósemki są najczęściej wyrywanymi zębami. Podpowiadamy, w jaki sposób o nie dbać i czy usunięcie ich to jedyne rozwiązanie.

Spór o zęby mądrości – co z nimi robić?

Popularnie nazywanie zębami mądrości trzonowe ósemki nie cieszą się dobrą opinią. Wyrastają jako ostatnie zęby w jamie ustnej i często przysparzają wielu problemów. To właśnie ósemki są najczęściej wyrywanymi zębami. Podpowiadamy, w jaki sposób o nie dbać i czy usunięcie ich to jedyne rozwiązanie.

Zęby mądrości nie mają nic wspólnego z inteligencją, dlatego osoby, którym ósemki się nie wykształciły, nie mają się o co martwić. Ich potoczna nazwa wzięła się od wieku, w jakim najczęściej się wyrzynają. U większości osób pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia, czyli wtedy, kiedy dojrzewamy i nabywamy coraz więcej wiedzy. Jednak zęby mądrości są na tyle specyficzne, że mogą wyrosnąć również w wieku 50 lat.

Problematyczne zęby mądrości

Ósemki umiejscowione są na samym końcu w szeregu zębów, dostęp do nich więc jest bardzo utrudniony. Właśnie ze względu na ich położenie, higiena jamy ustnej jest dużym wyzwaniem i ciężko dotrzeć do nich szczoteczką. Z tego powodu zęby mądrości często narażone są na atak próchnicy. Podczas leczenia ulokowanie ósemek również nie jest ich atutem – zęby są ściśnięte i słabo dostępne.

Problem z zębami mądrości jest jeszcze jeden – u wielu ludzi brakuje miejsca w szczęce, by pomieścić dodatkowe zęby. Trzonowe ósemki były niezbędne u ludzi pierwotnych – służyły im do przeżuwania surowych, twardych pokarmów. Nasi przodkowie mieli większe szczęki i bez trudu mieściły się w nich 32 zęby. Z czasem proporcje w budowie szczęki się zmieniły i teraz zęby mądrości nie mają gdzie wyrosnąć. Dlatego tak często odczuwamy ból przy wyrzynaniu się ósemek. Korzeń zęba się wykształca, ale nie może przebić się przez dziąsło i wywołuje duży ból.

Wyrwanie dobre na wszystko?

Kiedyś panowało przekonanie, że zęby mądrości trzeba wyrywać, nawet wtedy, gdy są zdrowe. Ma to zapobiec późniejszym problemom z nimi. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od prewencyjnej ekstrakcji zdrowych ósemek. Zabieg usunięcia zęba mądrości powinno się wykonywać jedynie na zalecenie dentysty.  Wyrwanie zęba trwa około 30 minut i nie należy do najłatwiejszych. Poleca się, żeby przeprowadzał je doświadczony stomatolog lub chirurg szczękowy. Pacjent zostaje znieczulony, a po usunięciu na dziąsło zakłada się szwy. Ponieważ zęby mądrości połączone są z ośrodkowym układem nerwowym poprzez nerw trójdzielny, pacjenci po zabiegu uskarżają się na bóle głowy i twarzy.

Kiedy powinno się usunąć ząb mądrości

  • Gdy ząb nie może przebić się przez dziąsło i wywołuje problemy z dziąsłami
  • Kiedy nastąpi wklinowanie, czyli uwięźnięcie zęba, co skutkuje bolesnym obrzękiem
  • Gdy ząb ma zaawansowaną próchnicę lub częste stany zapalne

Co po usunięciu zęba?

Jeśli nasz dentysta na podstawie zdjęcia RTG stwierdzi, że usunięcie zęba jest konieczne, nie ma się co dłużej zastanawiać. Co można jeść i pić po takim zabiegu, a co jest absolutnie zabronione?

  • Przez tydzień zaleca się spożywać jedynie letnie dania w formie papki
  • Trzeba zrezygnować z kawy i napojów energetyzujących, ponieważ podnoszą one ciśnienie krwi, a co za tym idzie powstrzymanie krwawienia z dziąsła może być utrudnione
  • Przez 24 godziny po zabiegu koniecznie należy powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu
  • W pierwszej dobie po usunięciu zęba nie można czyścić tego miejsca szczoteczką
  • Zabrania się picia przez słomkę i wydmuchiwania nosa – silny strumień powietrza może uszkodzić ranę
  • W celu zmniejszenia opuchlizny do policzka można przykładać zimne okłady i ssać kostki lodu

Jak dbać o zęby mądrości?

Jeśli wyrosły nam zęby mądrości i nie sprawiają nam żadnych problemów, nie ma co martwić się na zapas i wyrywać zdrowych zębów. Pamiętajmy jednak o dokładnej higienie jamy ustnej – staranne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie płynem to konieczność. Nie zapominajmy o regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym. Dentysta w porę zauważy, jeśli z zębem będzie działo się coś niedobrego i być może leczenie okaże się wystarczające. Warto zdawać sobie też sprawę, że bardzo często to nie zęby mądrości są chore, a sąsiadujące z nimi siódemki.

Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego Den Med w Zielonej Górze. Nasi doświadczeni dentyści odpowiednio zadbają o twoje zęby i doradzą, jak pielęgnować zęby mądrości.