kamień nazębny

Kamień nazębny – co trzeba wiedzieć?

Kamień nazębny to zmora wielu ludzi. Osadza się w okolicach szyjek zębowych i stanowi doskonałe środowisko dla bakterii. Kamień przyczynia się do powstawania próchnicy i parodontozy. Dlatego koniecznie trzeba go usuwać. Skuteczną metodą w walce z kamieniem nazębnym jest skaling.

Kamień nazębny to zmora wielu ludzi. Osadza się w okolicach szyjek zębowych i stanowi doskonałe środowisko dla bakterii. Kamień przyczynia się do powstawania próchnicy i parodontozy. Dlatego koniecznie trzeba go usuwać. Skuteczną metodą w walce z kamieniem nazębnym jest skaling.

Jak powstaje kamień nazębny

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnej barwie. Jest efektem mineralizacji płytki nazębnej. W skład kamienia wchodzą węglowodany i bakterie. W głównej mierze to właśnie one są odpowiedzialne za rozwój próchnicy i choroby dziąseł. Powstawaniu kamienia nazębnego sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie papierosów oraz picie kawy i herbaty. Za osadzanie się kamienia winić można też nadmiar węglowodanów i nabiału w diecie. Czasem odpowiedzialne są również geny.

Czym jest skaling?

Skaling polega na usunięciu twardych złogów nazębnych. Są dwa rodzaje tego zabiegu: skaling naddziąsłowy (usuwa kamień z powierzchni korony zęba) i poddziąsłowy (usuwa kamień znajdujący się pod powierzchnią dziąseł). Zdecydowanie popularniejszy jest skaling naddziąsłowy i wykonuje się go u większości pacjentów.

Skaling naddziąsłowy polega na oczyszczeniu koron zębowych najczęściej za pomocą ultradźwięków. Specjalny skaler przykłada się do miejsca występowania kamienia, a ultradźwięki w połączeniu z wodą uderzają w złogi kamienia. W skutek tego stwardniały osad pęka i odrywa się od trzonu zęba. Na zakończenie zabiegu dentysta jeszcze poleruje zęby, które stają się dzięki temu gładkie i zabezpieczone przed ponownym osadzaniem się kamienia.

Skaling poddziąsłowy pozwala usunąć kamień zalegający w kieszonce dziąsłowej, poniżej linii dziąsła lub w korzeniu zęba. Dentysta wykonuje zabieg przy użyciu skalerów ultradźwiękowych i kiretu, powodującego odpowiednie wygięcie umożliwiające dotarcie do każdej szczeliny w szczęce. Po usunięciu kamienia  stomatolog poleruje zęby, aby osad szybko nie pojawił się ponownie. Jeśli chcemy dodatkowo wzmocnić ząb możemy wykonać fluoryzację.

Postępowanie po zabiegu

Skaling przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym jest zabiegiem w pełni bezpiecznym. Jednak tuz po wizycie u dentysty może być odczuwalna chwilowa nadwrażliwość zębów. Sam zabieg jest praktycznie niebolesny. Niestety, nie da się usunąć kamienia raz na zawsze. Skaling powinno się powtarzać 1-2 razy w ciągu roku. Usuwaniu kamienia nazębnego mogą poddać się niemal wszyscy. Przeciwskazania do zabiegu przy użyciu ultradźwięków to ciąża, rozrusznik serca oraz pourazowe odklejanie siatkówki oka. W takich sytuacjach skaling przeprowadza się metodą tradycyjną, czyli skalerami ręcznymi.

Kamień nazębny to niepozorne, ale bardzo groźne schorzenie, które może nieść poważne konsekwencje. Wywołuje wiele chorób zębów i dziąseł, dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego i usuwanie kamienia. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami.