witaminy i minerały dla zębów

Witaminy i minerały cenne dla zębów

Nasza dieta może mieć ogromny wpływ na stan uzębienia. Do prawidłowego funkcjonowania zęby potrzebują wielu witamin i minerałów. Dowiedz się, jakie witaminy i minerały są niezwykle cenne dla zębów i włącz do swojego menu produkty bogate w te pierwiastki i witaminy.

Wapń – cenny budulec zębów i kości

Wapń jest cennym budulcem zębów i wszystkich kości. Jego źródłem jest przede wszystkim nabiał, czyli mleko, jogurty, kefiry, maślanki. Niedobór tego pierwiastka sprzyja rozwojowi próchnicy, powoduje, że zęby stają się kruche i łamliwe, jesteśmy bardziej podatni na choroby przyzębia. Warto więc zadbać o dietę bogatą w wapń, jeśli chcemy się długo cieszyć zdrowymi zębami. Zaleca się więc spożywanie nabiału, zielonych warzyw liściastych, ryb.

Fosfor odpowiedzialny za mineralizację

Fosfor jest bardzo wartościowym pierwiastkiem, który jest odpowiedzialny za właściwą mineralizację zębów i kości. Występuje on w mleku, jajach, serach, orzechach, mięsie, zbożach i roślinach strączkowych. Jego niedobory mogą prowadzić do odwapnienia kości, gdyż wówczas fosfor pobierany jest przez organizm właśnie z naszych kości.

Witamina D dla zdrowych zębów

Duży wpływ na stan i kondycję naszych zębów ma witamina D, którą nasz organizm produkuje samodzielnie jedynie pod wpływem słońca. Małym dzieciom do lat 3. podaje się tą witaminę, ponieważ stymuluje ona rozwój kości i zębów. Badania wykazują jednak, że niedobory tej witaminy występują także u dorosłych, więc zaleca się jej suplementację szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Witamina D znajduje się także w rybach, takich jak węgorz, makrela, śledzie, w jajach, żółtym serze i mleku. Wiele produktów spożywczych jest również wzbogacanych tym składnikiem.

Magnez dla gęstości zębów

Magnez wraz z wapniem i witaminą D bierze udział w budowaniu kości i zębów. Jest on odpowiedzialny za gęstość kości. Jego niedobór powoduje próchnicę i kruchość zębów. Naturalnymi źródłami magnezu są warzywa strączkowe, ryby, kakao, kasze, suszone owoce i orzechy.

Witamina C na zdrowe dziąsła

Witamina C przeciwdziała chorobom przyzębia i ma działanie antybakteryjne. Przeciwdziała występowaniu próchnicy i sprzyja gojeniu się ran np. po ekstrakcji zęba. Witaminę C znajdziemy w zielonych warzywach liściastych, kiszonej kapuście, truskawkach, porzeczkach, dzikiej róży czy pomidorach. Niedobór witaminy C w organizmie jest przyczyną rozpulchnionych i krwawiących dziąseł.

Witaminy z grupy B dla zdrowej jamy ustnej

Witaminy z grupy B, a więc witamina B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 wpływają na ogólny stan jamy ustnej. Ich niedobór prowadzi do suchości języka, pękania warg, nadwrażliwości błon śluzowych czy krwawienia dziąseł.Witaminy z grupy B przeciwdziałają próchnicy oraz zmniejszają odczuwanie bólu. Warto spożywać orzechy, warzywa strączkowe, nabiał i drób, aby dbać o prawidłowy poziom tych witamin w organizmie.

Zobacz także: Zioła wzmacniające zęby

Witamina A tworzy zęby

Witamina A występuje w marchewce, wątróbce, żółtym serze, jajach, papryce i dyni. Bierze udział w procesie tworzenia zębów, ząbkowaniu oraz produkcji śliny. Ma bardzo duży wpływ na stan jamy ustnej. Witamina A usprawnia także gojenie się ran po zabiegach stomatologicznych. Jej niedobór wpływa znacząco na rozwój szkliwa i mineralizację zębów.

Właściwa dieta = zdrowe zęby

Właściwy poziom witamin i minerałów w naszym organizmie pozwoli na utrzymanie naszych zębów i całej jamy ustnej w dobrym stanie na długie lata. Warto więc uzupełnić naszą dietę o produkty bogate w witaminy, gdyż ich niedobór prowadzi do pogorszenia stanu naszego uzębienia. Jeżeli jednak Twoje zęby wymagają interwencji dentysty, zapraszamy do naszych specjalistów w Centrum Stomatologii Den Med Zielona Góra.