kserostomia suchość w ustach

Kserostomia – suchość w ustach

Ślina pełni niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. To ona stanowi pierwszą obronę jamy ustnej przed bakteriami. Problem pojawia się, gdy ślinianki nie wytwarzają odpowiedniej ilości śliny i dochodzi do kserostomii, czyli suchości w ustach. Wbrew pozorom kserostomia to poważne schorzenie, które może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Kserostomia – objawy

Suchość w ustach łatwo zauważyć. Zmniejszona ilość śliny w jamie ustnej prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. Śluzówki jamy ustnej powinny być stale nawilżone, niedobór śliny powoduje ich pękanie i powstają owrzodzenia. Nieleczona kserostomia kiepsko wpływa na stan uzębienia. Ślina ma za zadanie oczyszczanie zębów i wypłukiwanie resztek pokarmowych, uniemożliwiając rozmnażanie się bakterii. Gdy brakuje śliny, tworzy się płytka nazębna, a w konsekwencji powstaje próchnica. Brak śliny skutkuje również nieprzyjemnym zapachem z ust. Czasem kserostomia prowadzić może do zakażenia grzybiczego jamy ustnej.

Przyczyny kserostomii

Najczęstszym powodem wystąpienia kserostomii jest zapalenie ślinianek. Dochodzi do niego na skutek działania bakterii gronkowca i paciorkowca lub przez zakażenie wirusowe. Zaburzyć pracę ślinianek może też zapalenie zatok i alergiczny nieżyt nosa. Utrzymująca się przez długi czas suchość w ustach może być objawem chorób metabolicznych (np. cukrzycy) lub endokrynologicznych. Często do kserostomii prowadzi silny stres i zaburzenia emocjonalne. Za brak śliny w ustach odpowiedzialne mogą być też niektóre leki, zwłaszcza przeciwhistaminowe dla alergików.

Jak leczyć kserostomię

Suchość w ustach należy koniecznie skonsultować w gabinecie stomatologicznym. Na podstawie rozmowy z pacjentem i oględzin jamy ustnej dentysta zaproponuje najlepszą metodę leczenia. W celu potwierdzenia diagnozy często wykonuje się badanie sialometrii, które pozwala ocenić ilość i objętość produkowanej przez ślinianki śliny. W przypadku kserostomii niezwykle ważne jest, by rozpoznać przyczynę choroby. Kserostomię leczy się dwufazowo – przyczynowo i objawowo. Rozpoznanie przyczyny pozwoli wyeliminować problem suchości w ustach, natomiast na objawy kserostomii pomogą sztuczne preparaty śliny, mające na celu tymczasowe zastąpienie naturalnej śliny.

Jak tylko zauważycie u siebie suchość w ustach, nie zwlekajcie tylko udajcie się do gabinetu dentystycznego po poradę. Nieleczona kserostomia może zasiać spustoszenie i potem czeka nas długie leczenie. Dentysta Den Med czeka na Was!