barodontalgia

Barodontalgia – co to takiego i komu może się przytrafić?

Ból zęba dotyka nas w różnych momentach, często w najmniej spodziewanych. Istnieje grupa powiązanych ze sobą okoliczności, które mogą wskazywać na to, że osoba ich doświadczająca cierpi na barodontalgię.

 Barodontalgia – co to takiego?

Barodontalgia to niezwykła wrażliwość zębów, dziąseł i okolicznych tkanek na zmiany ciśnienia. Zazwyczaj skutki barodontalgii pacjent odczuwa w czasie podróży samolotem, chodząc po górach lub w trakcie nurkowania. Tak naprawdę barodontalgię lekarze znali już w czasie II wojny światowej. Okazało się wówczas, że cierpi na nią wielu pilotów wojskowych, którzy odczuwali boleści w czasie manewrów. Jeszcze przed kilkunastu laty zespół objawów nazywano zamiennie aerodontalgią, jednak kiedy potwierdzono, że przyczyną są zmiany ciśnienia, a nie tylko latanie, uproszczono jednostkę chorobową do jednej nazwy – barodontalgii.

Skąd bierze się ból zęba związany z ciśnieniem?

Powodowane jest to obecnością powietrza w zębie. Naturalnie w strukturze zęba nie ma ‘wolnego’ powietrza, jednak wskutek różnych zabiegów, np. leczenia kanałowego, źle założonych plomb lub wskutek wypadku i uszkodzenia struktury zęba, w trakcie lotu, nurkowania lub chodzenia po wysokich górach może dojść do problematycznego zjawiska, w konsekwencji czego pacjent będzie odczuwał ból. Pęcherzyki gazu, które są uwięzione w takim zębie nie są w stanie samodzielnie wyrównać ciśnienia, tym samym wywołując bardzo silny nacisk na tkanki zęba oraz okolice tego zęba. Dodatkowo, wiąże się to najczęściej z silnym bólem szczęki i zatok.

Podobne, choć nieco słabsze objawy daje rozwijający się w zębie stan zapalny, który w trakcie tych okoliczności (zmiany ciśnienia), może dać o sobie znać.

Jeśli czeka cię podróż samolotem lub nurkowanie na wakacjach, profilaktycznie przed urlopem wybierz się na kontrolną wizytę u stomatologa J Lepiej by przykre i bolesne niespodzianki nie popsuły cudownego urlopu!