Wydawać by się mogło, że lakierowanie zębów to domena dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne. Okazuje się jednak, że lakierowanie wraca do łask i staje się równie popularne u pacjentów dorosłych. Czym jest w ogóle lakierowanie zębów? Absolutnie nie należy tego utożsamiać z innym popularnym u dzieci zabiegiem, czyli lakowaniem. Lakowanie to uzupełnianie bruzd na zębach za pomocą specjalnego laku, stąd nazwa lakowanie.
Czym jest lakierowanie zębów?
Lakierowanie to zabieg, który polega na dostarczeniu zębom dużej dawki fluoru, której zęby nie są w stanie samodzielnie osiągnąć w czasie zwyczajnego szczotkowania pastą do zębów. Lakowanie/lakierowanie według zaleceń stomatologów warto prowadzić przynajmniej 2, a najlepiej 4 razy w roku. Proces lakierowania zębów pozwoli zredukować próchnicę nawet o 40%! Fluor jest jedną z substancji, które sprzyjają naszemu pięknemu uśmiechowi. Dzięki niemu zęby są nie tylko ładne, ale i zdrowe. Dlaczego?
Fluor wyraźnie zmniejsza zdolność bakterii (z jamy ustnej) do wytwarzania kwasów, które mogłyby osłabić szkliwo zębów. Ludzie dostarczają zębom pewnych dawek fluoru, który jest obecny np. w paście do zębów czy płynach do higieny jamy ustnej, jednak ilości te są zdecydowanie za małe by mogły działać tak skutecznie jak zabiegi lakierowania.
Jak wygląda lakierowanie u dentysty?
Zabieg lakierowania polega na nałożeniu na każdy ząb z osobna warstwy lakieru zawierającego fluor. Nałożony na ząb lakier uwalnia stopniowo fluor na płytkę zęba. Niestety lakierowanie można przeprowadzić wyłącznie u pacjentów, którzy nie mają żadnych ubytków. Przed zabiegiem lakierowania niezbędne jest również usunięcie kamienia nazębnego i osadu z zębów. Lakierowanie można przeprowadzić zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci (powyżej 6 roku życia).
UWAGA! Zabieg lakierowania zębów należy wykonywać pod okiem profesjonalisty – w gabinecie stomatologicznym lub u kwalifikowanej higienistki stomatologicznej. Nie radzimy robić tego w domu – choć w internecie znaleźć można wiele doniesień o tym jak wykonać lakierowanie samodzielnie, podobnie jak wybielanie zębów, metody te nie zawsze są bezpieczne i lepiej nie ryzykować.