Praktycznie każdy z nas miał kiedyś lakowane zęby. Zastanawialiście się może, po co tak naprawdę lakuje się zęby stałe? Polecamy przeczytać artykuł.
Lakowanie zębów stałych wykonuje się na świeżo wyrzniętych zębach. Najczęściej zabieg przeprowadza się w wieku 5 lat. To właśnie wtedy zaczynają pojawiać się stałe szóstki, jako ostatnie lakiem pokrywa się zęby mądrości, wyrzynające się z reguły między 16. a 25. rokiem życia.
Jak przebiega lakowanie
Lakowanie to prosty zabieg, polegający na pokryciu zęba specjalnym materiałem kompozytowym, czyli właśnie lakiem. Zapełnia on wszelkie bruzdy i szczeliny w zębie i zapobiega tworzeniu się w nich płytki nazębnej. Lak uwalnia także jony fluoru, które chronią przed próchnicą. Lakowanie jednego zęba trwa zazwyczaj kilka minut. Na początek dentysta oczyszcza ząb z osadów i zanieczyszczeń. Następnie osusza ząb, nakłada lak i rozprowadza go po powierzchni zęba. Lak musi jeszcze zostać utwardzony poprzez naświetlenie lampą polimeryzującą. Na koniec stomatolog sprawdza szczelność i twardość laku na zębie.
Kiedy najlepiej lakować zęby
Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny. Należy go kontrolować i w miarę potrzeby uzupełniać braki i ubytki. Lakowanie powinno przeprowadzić się do kilku miesięcy po pojawieniu się na zębie żującej powierzchni. Odradza się czekanie, aż ząb wyrznie się całkowicie, ponieważ wtedy dochodzi już do demineralizacji szkliwa.
Zalety lakowania
Lakowanie zębów stałych jest mniej popularne niż lakowanie zębów mlecznych, ale warto je stosować. Lak zabezpiecza zęby przed próchnicą i wnikaniem bakterii w szczeliny zębowe. Na skuteczność lakowania wpływa moment wykonania zabiegu (aby nie był przeprowadzony zbyt późno), rodzaj zgryzu, budowa zęba i dokładność osuszenia zęba podczas zabiegu. Lak może nam posłużyć przez długie lata.