nawyki szkodzące zębom

Nawyki szkodzące zębom

Nasze zęby mają nam służyć przez długie lata. Aby tak się stało, trzeba o nie odpowiednio dbać. Niestety, często nieświadomie szkodzimy zębom swoimi nawykami. Sprawdźcie, czego unikać, by cieszyć są pięknymi i zdrowymi zębami.

Za mocne i za częste szczotkowanie

Zęby trzeba myć, to oczywiste. Jednak należy robić to umiejętnie. Zbyt mocne szorowanie zębów ściera szkliwo, przez co mogą powstawać ubytki. Myjąc zęby używajmy więc umiarkowanej siły – ważna jest przede wszystkim dokładność. Nie przesadzajmy też z częstotliwością szczotkowania.

Mycie zębów zaraz po posiłku

Mycie zębów bezpośrednio po jedzeniu sprzyja uszkodzeniom szkliwa. Po posiłku szkliwo jest bowiem bardziej podatne na erozję. Zanim więc umyjemy zęby, odczekajmy chwilę, aż pH w ustach wróci do normy. Po zjedzeniu kwaśnych potraw powinniśmy odczekać około 30 minut.

Ssanie cytryny i picie białego wina

Kwas zawarty w cytrynie zmiękcza szkliwo, przez co zęby stają się bardziej podatne na próchnicę. Podobny negatywny wpływ na szkliwo ma picie białego wina. Dla wielbicieli tego trunku jest jedna rada – między kolejnymi łykami warto przegryzać ser.  

Obgryzanie paznokci

Obgryzanie paznokci wpływa nie tylko na pogorszenie wyglądu dłoni. Ma też szkodliwy wpływ na stan zębów – ściera szkliwo i spłaszcza zęby. Na skutek ochronnej warstwy szkliwa uwidacznia się zębina. Ma ona dużo mniejszą odporność na czynniki zewnętrzne, przez co ząb staje się podatny na uszkodzenia.

Używanie zębów jako narzędzi

To jeden z najczęstszych nawyków. Traktujemy zęby jako narzędzie i używamy do otwierania butelek, foliowych opakowań czy do odrywania metek z ubrań. Prowadzi to do osłabienia zęba, a w konsekwencji nawet łamania i wykruszenia. Niekiedy może dojść do wad zgryzu. Lepiej więc sięgnąć po otwieracz lub nożyczki.

Nieumiejętne używanie nici dentystycznej

Stosowanie nici dentystycznej to ważny element dbania o higienę jamy ustnej. Korzystać z nitki należy jednak ostrożnie, ponieważ łatwo można uszkodzić dziąsło, doprowadzając do krwawienia.

Picie gazowanych napojów

Napoje z bąbelkami zawierają kwas węglowy, który negatywnie wpływa na kondycję zębów. Jeśli rezygnacja z gazowanych napojów jest za trudna, zaleca się spożywać je przez słomkę.

Codzienny stres

Niebagatelne znaczenie na stan naszych zębów ma stres. Gdy jesteśmy zdenerwowani, mimowolnie napinamy mięśnie twarzy, zaciskamy szczękę i ścieramy zęby. W wyniku tego mogą powstawać pęknięcia w szkliwie i ząb może się ukruszyć.