kwasowa erozja szkliwa

Kwasowa erozja szkliwa

U coraz większej liczby osób dochodzi do uszkodzenia szkliwa na skutek nieodpowiedniej diety i niewłaściwej higieny jamy ustnej. Schorzenie przysparza nieprzyjemnego bólu zwłaszcza przy jedzeniu i często bywa mylone z nadwrażliwością zębów. Jak rozpoznać kwasową erozję szkliwa i jak ją leczyć? Podpowiadamy.

Kwasowa erozja szkliwa to uszkodzenie tkanek zęba i jego ochronnej powierzchni. Na skutek tego szkliwo zęba ulega wyniszczeniu. Jedną z głównych przyczyn erozji szkliwa jest zła dieta. Nadużywanie słodkich i gazowanych napojów oraz regularne spożywanie słodyczy znacząco przyczynia się do uszkodzenia zęba.  Winne są przede wszystkim kwasy zawarte w tego typu produktach. Niestety, także zdrowe warzywa, owoce i soki nie są sprzymierzeńcami zębów. Do erozji szkliwa zęba przyczyniają się również popularne fast foody i kwaśne zupy.

Jak objawia się erozja szkliwa

Długotrwałe działanie kwasów na zęby sprawia, że szkliwo zostaje uszkodzone i początkowo ulega wykruszeniu, a następnie zniszczeniu. Fragmenty szkliwa zostają wypłukane przez kwasy, na zębach można zauważyć przebarwienia, a szkliwo może wydawać się bardziej przezroczyste. Starciu ulega również powierzchnia zęba. Najczęściej dostrzec można to na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Jedzenie i picie może wywoływać nieprzyjemny ból, który przypomina dyskomfort związany z nadwrażliwością zębów.

Jak radzić sobie z uszkodzeniem szkliwa

Leczenie erozji szkliwa polega na zastosowaniu specjalnych lakierów, laków lub substancji wypełniających powstałe uszkodzenia. Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę dobierze stomatolog po wcześniejszym zdiagnozowaniu skali zniszczenia jamy ustnej. Dużo łatwiej jest zapobiegać powstawaniu kwasowej erozji szkliwa. Ważna jest staranna higiena jamy ustnej – regularne mycie zębów i odpowiednia pasta. Istotne jest dobranie właściwego włosia na szczoteczce i umiejętne mycie zębów ruchami okrężnymi z umiarkowanym naciskiem. Warto sięgać po płyn do płukania ust i nici dentystyczne. Wielkie znaczenie ma dieta – w miarę możliwości zrezygnujmy z kwaśnych potraw, a po spożyciu owoców odczekajmy przynajmniej 30 minut ze szczotkowaniem zębów. Nie zaniedbujmy też wizyt w gabinecie  dentystycznym.