zapalenie okostnej zęba

Zapalenie okostnej zęba

Bakterie w jamie ustnej mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Początkowo pojawia się próchnica, która z kolei może przerodzić się w groźniejszą chorobę. Jednym z takich niebezpiecznych schorzeń jest zapalenie okostnej zęba.

Czym jest okostna? To cienka włóknista błonka pokrywająca zewnętrzną powierzchnię kości. W okostnej znajdują się komórki odpowiadające za wzrost kości. To właśnie okostna odbudowuje kość w przypadku złamania. Okostna zęba jest niezwykle mocno unerwiona, dlatego też jej uszkodzenie wywołuje ogromny ból niemal nie do zniesienia.

Przyczyny powstawania zapalenia

Zapalenie okostnej powstaje w wyniku przedostania się bakterii do krwi. Do schorzenia przyczynia się więc nieleczona próchnica, która umożliwia drobnoustrojom przetransportowanie się do krwioobiegu. Do zapalenia okostnej może także dojść w wyniku nieumiejętnego usunięcia zęba – gdy pozostawi się  korzeń zęba. Do przyczyn problemów z okostną zaliczyć można martwą miazgę oraz nieprawidłowe leczenie kanałowe.

Objawy zapalenia okostnej

Intensywny, przeszywający ból to pierwszy objaw ostrego przebiegu zapalenia okostnej. Zapalenie może mieć również charakter przewlekły – wtedy ból nie jest tak nieznośny, ale jednak wciąż bardzo nieprzyjemny. Ból może promieniować na głowę, okolice uszu i szyi. Na skutek zapalenia czasami na dziąsłach pojawia się ognisko ropne lub opuchlizna na dziąsłach, policzkach i wargach. U pacjentów może wystąpić gorączka, a nawet szczękościsk i trudności z otwieraniem ust. Podczas badania radiologicznego w gabinecie dentystycznym dostrzec można wytworzenie się nowej kości, która powoduje zgrubienie w miejscu zapalenia.

Sposoby leczenia

Na początek choremu należy podać środki przeciwbólowe, aby umożliwić mu normalne funkcjonowanie. Aby złagodzić ból poleca się płukanie jamy ustnej zimną wodą i naparami z rumianku lub szałwii. Jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Przy zapaleniu okostnej najważniejsze jest pozbycie się przyczyny dolegliwości. Po około tygodniu od rozpoczęcia kuracji antybiotykowej wdrażane jest leczenie kanałowe, mające na celu oczyszczenie kanałów zęba z martwej miazgi. Przy bardzo zaawansowanej próchnicy należy usunąć ząb.