Teoretycznie wszyscy wiemy, że oprócz zębów chorują tez język, dziąsła, jama ustna, policzki itp. Ale czy wiemy jakie choroby zębów i dziąseł mogą nas „dopaść”? Dzisiaj przedstawiamy wam najpopularniejsze choroby zębów i dziąseł.
Najpopularniejsze choroby zębów i dziąseł
Próchnica
Dziury w zębach czyli popularna próchnica. Próchnica to w zasadzie nie choroba sama w sobie, a proces chorobowy, polegający na niszczeniu tkanki twardej zęba. Próchnica jest schorzeniem bakteryjnym. Aby bakterie próchnicze mogły zaatakować zęby musi dojść do niefortunnego złożenia się na siebie kilku czynników, czyli bakterii, cukrów, podatności zębów na próchnicę oraz czas. Podatność na wystąpienie choroby jest cechą indywidualną pacjenta. Najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która pozwoli Nam zabezpieczyć się przed próchnicą.
Zapalenie miazgi
Zapalenie miazgi to schorzenie, które może mieć różne przyczyny. Do zapalenia miazgi doprowadzić może między innymi uraz mechaniczny, wielokrotne zabiegi stomatologiczne, nieszczelne wypełnienia dotychczasowych uzupełnień. Jakie są objawy zapalenia miazgi – silny ból zęba, obrzęk. Zapalenia miazgi nie wolno lekceważyć ponieważ stan zapalny może rozszerzyć się np. na kości.
Zgorzel
Zgorzel to bardzo często lekceważone schorzenie – jest ono najczęściej skutkiem zlekceważenia zapalenia miazgi i braku leczenia. Nieleczone zapalenie miazgi prowadzi do martwicy, a martwa tkanka przy udziale bakterii beztlenowych bardzo szybko się rozkłada w wyniku czego powstaje zgorzel. Zgorzel to bardzo silny stan zapalny, który nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci. Zgorzel może prowadzić do powstawania zmian w kościach wokół wierzchołka korzenia zęba. Jak rozpoznać zgorzel – zgorzel daje silny ból, nieprzyjemny zapach w ustach. W nielicznych przypadkach może nie pojawić się ból.
Ropień
Ropień to ograniczone ropne ognisko zapalne, które może pojawić się wszędzie w obrębie jamy ustnej. Najczęściej pojawia się w kieszonce zębowej bądź w rejonie wierzchołka zęba. Ropień jest bolesny – widać go i czuć. Jest ból, wydzielina ropna, nieprzyjemny zapach. Ropień trzeba leczyć w trybie pilnym!
Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów to problem sporego odsetka społeczeństwa. Ponad 30% wszystkich Polaków boryka się z problemem nadwrażliwych zębów, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawy. Czym się to objawia? Najogólniej: bólem i uczuciem dyskomfortu podczas picia i jedzenia zimnych lub gorących rzeczy, kwaśnych i słodkich produktów. U niektórych osób nadwrażliwość związana jest także z wdychaniem zimnego powietrza. Przyczyny nadwrażliwości zębów szukamy w odsłoniętej zębinie, a tutaj powodów już może być więcej. Jeśli podejrzewasz u siebie nadwrażliwość zębów, przy kolejnej wizycie u stomatologa poproś o pomoc i diagnozę.
Niezależnie od tego czy schorzenie jest bardzo poważne, czy nieco mniej – żadnej choroby nie można zbagatelizować, ponieważ każda nieleczona może przeistoczyć się w coś dużo groźniejszego i niebezpiecznego.