ozdoby na zębach

Ozdoby na zębach

Ludzie lubią wyróżniać się z tłumu oryginalnym wyglądem. Kolczyki w uszach i brwiach już nikogo nie dziwią. Coraz więcej osób decyduje się więc na ozdobienie zębów biżuterią i kolczykami. Czy takie ozdoby na zębach są bezpieczne?

Ozdoby na zębach w formie naklejanej biżuterii

Zęby można ozdabiać na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest przyklejenie małej biżuterii do powierzchni zęba. Moda zapoczątkowana przez gwiazdy filmowe obecnie znajduje coraz więcej zwolenników. Niewielki kryształek na zębie diametralnie odmienia wygląd. Ozdoby na zęby dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. W zależności od preferencji możemy zażyczyć sobie na zębie kryształka z rubinu, diamentu, szmaragdu, szafiru czy cyrkonii. Taka biżuteria utrzymuje się na zębie średnio przez rok. Kryształki przyczepiane są do zęba przy pomocy specjalnego, nietoksycznego kleju. Odpowiednio przyklejona ozdoba nie niszczy szkliwa i tkanek przyzębia. Zwracamy szczególną uwagę na określenie odpowiednio przyklejona. Zatem nie bawmy się w samodzielne zdobienie zębów, tylko poprośmy o to specjalistę.

Kolczyk na zębie

Innym sposobem na ozdobienie jamy ustnej jest kolczyk w zębie. Również można go przykleić do zęba i nie narusza to jego struktury. Doświadczony stomatolog przymocuje kolczyk tak, by był w pełni bezpieczny dla zęba. Dużo bardziej inwazyjną i szkodliwą metodą jest wywiercanie dziury w zębie i przekładanie przez nią kolczyka. Nie jest to polecane przez dentystów ze względu na możliwość uszkodzenia zęba. Po wyjęciu kolczyka w zębie pozostaje dziura i wygląda bardzo nieestetycznie. Poza tym taka dziura jest doskonałym siedliskiem do gromadzenia się bakterii. Nie rekomendujemy zatem takiej metody.

Czy ozdoby na zębach są bezpieczne?

Jeśli marzą nam się ozdoby na zębach, wybierzmy się najpierw do gabinetu stomatologicznego i wspólnie ze specjalistą dobierzmy nieszkodliwą i najlepszą metodę. Biżuteria czy kolczyk w zębie ma dodawać uroku, a nie powodować problemy ze zdrowiem. Dlatego też takie ozdoby powinno się zakładać w gabinecie stomatologicznym pod czujnym okiem lekarza. Przed założeniem biżuterii należy także wyleczyć ewentualne ubytki oraz oczyścić zęby z osadu bądź kamienia. Już po założeniu biżuterii czy kolczyka dentysta poradzi również, jak dbać o zęby w miejscu ozdoby i jak uchronić to miejsce przed gromadzeniem się tam bakterii.