znieczulenie stomatologiczne

Dentysta bez bólu – czyli o znieczuleniu stomatologicznym

Wizyta u stomatologa bez bólu – czy to w ogóle możliwe? Dentyści, także dentysta w Zielonej Górze w Centrum Stomatologii Den Med, dokładają wszelkich starań by dla pacjenta wizyta u stomatologa nie wiązała się ze stresem. 50 lat wstecz, pacjenci otrzymywali znieczulenie tylko i wyłącznie w sytuacji gdy dochodziło do usuwania zęba.

 Jednym z wielu udogodnień dzisiejszej stomatologii są znieczulenia, które skutecznie dodają pacjentom odwagi (choć zdarzają się i tacy, których bardziej przeraża ukłucie igły ze znieczuleniem, aniżeli sam zabieg). Jakie obecnie formy znieczulenia królują w polskich gabinetach stomatologicznych? O jakim znieczuleniu możemy na razie zapomnieć ? Która z form znieczulenia stomatologicznego jest najbezpieczniejsza i dlaczego?

Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe (regionalne) nadal jest najpopularniejszą formą znieczulenia. Takie znieczulenie polega na zablokowaniu odczuwania bólu oraz temperatury poprzez czasowe wyłączenie przewodnictwa nerwowego w danym miejscu. Są różne formy znieczulenia miejscowego – można znieczulić pacjenta poprzez aplikację żelu  lub sprayu z lignokainą bezpośrednio na śluzówkę. Inną formą są znieczulenia podśluzówkowe (nasiękowe, przwodowe, śródkostne), kiedy to pod śluzówkę wstrzykuje się lignokainę, mepiwakainę lub arykainę.

UWAGA! Bardzo ważne jest, aby przed podaniem znieczulenia lekarz przeprowadził krótki wywiad. Dopiero po upewnieniu się, że pacjentowi można podać anestetyk, lekarz podejmuje próbę znieczulenia. Jakie pytania powinien zadać stomatolog przed podaniem takiego znieczulenia miejscowego? Powinien zapytać o ciśnienie krwi i ewentualne problemy z tym związane, choroby serca, alergie, choroby tarczycy i inne. Należy wykluczyć także ciążę i karmienie piersią.

Dla pacjentów z dentofobią

Pacjenci z dentofobią to szczególna grupa pacjentów, którym oprócz podania leków znieczulających, zaleca się niewielkie dawki leków uspokajających. W przypadku, kiedy możemy spodziewać się ataku paniki pacjenta na fotelu stomatologicznym, warto zastosować premedykację farmakologiczną. Wykazano, że pacjentom pomaga także słuchanie muzyki relaksującej, aromaterapia i oglądanie TV w czasie trwania zabiegu.

Znieczulenie sedacyjne

Znieczulenie sedacyjne czyli tzw. sedacja to nic innego jak podanie gazu rozweselającego (najczęściej jest to podtlenek azoru). Pacjentowi podaje się gaz w maseczce, przez specjalną rurkę podłączoną do maseczki. Jest to dobra metoda nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Gaz rozweselający świetnie się sprawdza – pacjent jest zrelaksowany, nie myśli o zabiegu, a samo działanie gazu utrzymuje się dużo krócej niż podanie znieczulenia miejscowego, więc szybko po zabiegu pacjent powraca do pierwotnego stanu świadomości.

Narkoza

Narkoza to znieczulenie ekstremalne. Narkoza nie pozostaje obojętna dla naszego organizmu, dlatego takie rozwiązanie to ostateczność. Narkozę wykorzystuje się również u osób niestabilnych emocjonalnie oraz u pacjentów z potwierdzoną chorobą psychiczną, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych sytuacji w czasie leczenia. Narkoza może być przeprowadzona poprzez podanie leku dożylnie lub wziewnie.

Metody niekonwencjonalne

Są gabinety, które swoim pacjentom oferują także niekonwencjonalne metody przeciwbólowe. Jedną z takich niekonwencjonalnych metod jest hipnoza. Inne to akupunktura i akupresura. Czy są skuteczne? O tym może przekonać się tylko pacjent, który odważy się na taką terapie