białe zęby na każdą kieszeń

Białe zęby na każdą kieszeń

Podobno lśniący uśmiech to gwarancja sukcesu. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze zwracamy uwagę na wygląd i przede wszystkim na zęby, a pierwsze wrażenie jest zwykle decydujące. Białe zęby dodają pewności siebie i robią dobre pierwsze wrażenie. Ciemne czy żółte zęby sprawiają, że wyglądamy na zaniedbanych i psują to pierwsze wrażenie.

Czy chowasz zęby, kiedy się śmiejesz? Lub zasłaniasz je dłonią, gdy coś mówisz? Czy na zdjęciach masz zawsze zamkniętą buzię lub uśmiechasz się w nienaturalny, wymuszony sposób? Jeśli tak, to zmień to! Wybiel zęby i rozmawiaj i śmiej się do woli. Dzięki temu będziesz sprawiać wrażenie otwartej osoby i zupełnie inaczej oddziaływać na innych.

Dlaczego zęby ulegają przebarwieniom i żółkną?

Lekko żółtawe zabarwienie zębów jest w pełni naturalne, lśniąco białe możemy spotkać właściwie tylko u dzieci. Jest to spowodowane faktem, że z czasem jasne szkliwo ściera się, a znajdująca się pod nim zębina jest coraz lepiej widoczna – a ta ma właśnie żółtawy odcień. U niektórych proces ten przebiega szybciej niż u innych, jest zależny m.in. od naszych genów. To one decydują, jak szybko szkliwo ulegnie redukcji. Dodatkowo za przebarwienia odpowiada szereg czynników, takich jak picie kawy, herbaty, coli, czerwonego wina czy palenie papierosów. Zawarte w nich substancje dostają się do szkliwa i w ten sposób na długi czas przebarwiają uzębienie.

Szare lub niebieskawe zęby

Z upływem czasu martwy ząb zmienia swoją barwę. Na początku staje się jasnoszary, później ciemnieje aż do uzyskania ciemnoszarego lub niebieskawego koloru. Przyczyną jest wypełnienie kanału nerwowego, wykonane podczas leczenia kanałowego, które z czasem jest coraz ciemniejsze i przez to bardziej widoczne. I na taki problem znajdzie się rada – podczas wybielania należy jednak otworzyć ząb, aby wybielić również wypełnienie.

Wybielanie pojedynczych ciemnych zębów

Jeśli przebarwieniom uległy tylko pojedyncze zęby, fakt ten jeszcze bardziej rzuca się w oczy. Zęby robią się ciemniejsze, gdy w ich wnętrzu obumiera nerw zębodołowy. Może to spowodować przykładowo próchnica, która początkowo wywołuje stany zapalne nerwów, a następnie ich martwicę. Innym powodem może być silne uderzenie w ząb, np. podczas upadku. Również takie zęby można rozjaśnić, proces ten wymaga otwarcia zęba, ale – ponieważ nerw jest już martwy – nie musisz bać się bólu.

Na czym właściwie polega wybielanie zębów?

Jako środek wybielający najczęściej używany jest nadtlenek wodoru. Reaguje on z substancjami barwnikowymi (tzw. chromoforami), powodując ich utlenianie i w konsekwencji wybielenie zębów.

Nieważne jaką metodę wybielania wybierzesz, przed każdym zabiegiem musisz dokładnie wyczyścić zęby, najlepiej w gabinecie dentystycznym. Należy też pamiętać o tym, że dziąsła muszą być zdrowe i wolne od stanów zapalnych.

Wybielanie u dentysty

Klasyczne wybielanie u stomatologa – stomatolog nakłada z reguły środek wybielający bezpośrednio na zęby i aktywuje go za pomocą naświetlania lub lasera. Rozkład nadtlenku wodoru i powstały w wyniku tej reakcji tlen inicjują proces wybielania. W przeciwieństwie do środków z drogerii, zastosowane środki wybielające szybko poradzą sobie z przebarwieniami ze względu na ich wyższe stężenie. Najczęściej stosowaną metodą jest nakładanie na zęby specjalnej szyny, wypełnionej żelem wybielającym – często wystarczą dwie do trzech sesji, trwających ok. godziny.

Metoda Air Flow – dodatkowo stosowaną metodą czyszczenia zębów, wzmacniającą efekt wybielenia, jest metoda „Air Flow”. Zęby są czyszczone powietrzem pod wysokim ciśnieniem, z tym że usuwane są jedyne powierzchniowe przebarwienia, powstałe np. wskutek regularnego spożywania kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Starciu ulega zewnętrzna warstwa zęba, co nadaje im świeży, zdrowszy wygląd. Zabieg trwa do 30 minut, a jego efekty utrzymują się przy właściwej higienie jamy ustnej od 6 miesięcy do roku.

Białe zęby w domu

Wybielanie domowymi sposobami – dla każdego, kto za niewielką cenę chce samodzielnie zmierzyć się z problemem. Oferta domowych środków, które służą do wybielania zębów w domowym zaciszu, jest bardzo szeroka: od środków naturalnych po chemiczne, kupione w drogerii czy aptece. Do najbardziej popularnych środków naturalnych należą oprócz sody i proszku do pieczenia, sól kuchenna, olej słonecznikowy czy kokosowy oraz  kurkuma i takie owoce, jak jabłka czy truskawki. Silniejsze będą z pewnością produkty drogeryjne, takie jak pasty do zębów, żele wybielające ze specjalną, nakładaną na zęby szyną, paski wybielające, sztyfty, woski i lakiery wybielające.

Soniczna szczoteczka do zębów – kolejny stopień w ewolucji szczoteczek do zębów. Soniczna szczoteczka działa na podobnej zasadzie, co klasyczne elektryczne szczoteczki, pracuje jednak znacznie szybciej i bardziej chroni zęby, ponieważ fale dźwiękowe nie obciążają dziąseł.

Który sposób wybrać? Wybór metody wybielania powinien być zawsze poprzedzony wizytą u stomatologa, który pomoże dobrać odpowiednie środki i częstotliwość ich zastosowania, w zależności od stanu naszego uzębienia i portfela.